Dzieci OnLine

DOJRZEWANIE - Tampony

Anonymous - Pon 19 Sie, 2002 19:58
Temat postu: Tampony
Mam 13 lat,boje sie zastosowac tampony! Czy to boli?
deg - Pon 19 Sie, 2002 19:59
Temat postu:
Hej!

Po pierwsze - stosuj najmniejsze dostępne tampony.
Po drugie - włożenie tamponu nie jest za przyjemne, ale nie boli. Z czasem się do tego przyzwyczaisz i będzie łatwe jak mycie zębów Wink
Po trzecie - prawidłowo założony tampon nie boli i nie uciska. To bardzo ważne. Z początku nie będziesz potrafiła prawidłowo zakładać. Po założeniu poruszaj się trochę i sprawdź, czy Cię nie uciska. Jeśli Cię uciska - wyjmij go i załóż ponownie. W końcu się nauczysz. Wink

Pamiętaj, że tampon nie zastąpi dobrej podpaski. Ma mniejszą zdolność wchłaniania. Spotkałem się z opinią, że ciągłe stosowanie tamponów może spowodować komplikacje zdrowotne. Różne źródła różnie mówią, jednak warto zachować umiar i stosować tampony tylko wtedy gdy są koniecznie.

Powodzenia i komfortowej nauki.
Anonymous - Pią 10 Sty, 2003 16:02
Temat postu: ej
Lepiej nie stosuj tamponow gdyrz:
Confused moze ci sie przebic blonka Confused
Embarassed jesli urwie ci sie ten sznureczek bedziesz musiala isc do ginekologa Embarassed
Sad po wyciagnieciu moze ci sie robic niedobrze Sad
Confused tampony trzeba czesto zmieniac Confused

l Smile Cool epiej stosowac podpaski Cool Smile
Anonymous - Pią 10 Sty, 2003 18:47
Temat postu:
Przykro mi, 11, ale większość co powiedziałaś to nieprawda.
1. Tampon nie przebije błony. Jest ona podczas okresy rozciągliwa i posiada otwór w który można włożyć tampon.
2. Sznureczek jest tak skonstuowany, że nie urwie się.
3. Nie słyszałam o tym, ale to raczej nie prawda...
4. Ostatnio na rysnku znalazły się tampony, które można zostawić w pochwie na 8 godzin, więc całkiem sporo.
Oczywiście, że lepiej stosować podpaski, ale są one krępujące, więc np. na dyskotety lepiej mieć tampon.
Anonymous - Sob 11 Sty, 2003 19:51
Temat postu:
Ja stosuje tampony ale jesli musze np.na basen.Na piozcatku byl problemz wkladaniem ale do odwaznych swiat nalezy teraz jest ok Exclamation Smile
deg - Wto 14 Sty, 2003 22:55
Temat postu:
Do 11:

ad 1) Sporadycznie błona dziewicza jest tak mało rozciągliwa, aby nie dało się włożyć tamponu. W zdecydowanej większości przypadków nie ma tego problemu.

ad 2) A jak wyjdziesz z domu i spadnie Ci na głowę dachówka, to będziesz musiała jechać do chirurga. To nie jest powód, aby wszyscy nosili teraz kaski. Wybacz dość daleką przenośnię, ale podobieństwo sytuacji jest.

ad 3) Przy wszystkim może Ci się robić niedobrze Smile. Wyciąganie tamponów nie jest straszliwie nieprzyjemne - można się przyzwyczaić.

ad 4) Masz rację.

Reasumując - tampony nie zastąpią podpasek. Można (i należy) ich użyć, gdy stosowanie podpaski jest niewygodne lub krępujące.
A jeśli chodzi o podpaski, to tradycyjne - grube podpaski powinny już umrzeć śmiercią naturalną. Znacznie wygodniejsze są cieniutkie podpaski.
Szalona - Pią 24 Sty, 2003 10:20
Temat postu:
Nie ma popodu bać się używać tamponów, mimo wszystko za pierwszym raezm jest je trudnio włożyć ale z czasem przezwyczaisz się.Jeżeli nie polubisz używania tamponów ,używaj podpasek a tampony zostaw na sporadyczne okazje np. basen itp. biggrin
Anonymous - Pią 24 Sty, 2003 13:05
Temat postu:
Jeśli boisz się, że "nie trafisz" Wink używaj tamponów z aplikatorem, który pomaga trafić we właściwe miejsce Wink
Blanka - Nie 26 Sty, 2003 16:35
Temat postu:
co to sa te aplikatory?
NaStKa - Nie 26 Sty, 2003 16:45
Temat postu:
* Tampony z aplikatorem - są otoczone gładką tubką, która ułatwia wprowadzenie tamponu do pochwy na właściwe miejsce

* Tampony bez aplikatora - wprowadzamy do pochwy palcem. Pamiętaj by przed użyciem zapoznać się z ulotką załączoną do opakowania.


Więcej na stronie: http://dzieci.best.pl/forum/viewtopic.php?t=299
Blanka - Pon 27 Sty, 2003 13:07
Temat postu:
jak opisywane sa najmniejwsze rozmiary tamponow?
deg - Wto 28 Sty, 2003 01:25
Temat postu:
Blanka napisał/a:
jak opisywane sa najmniejwsze rozmiary tamponow?

Zwykle jako "mini"
Kinga - Czw 30 Sty, 2003 14:38
Temat postu:
Cześć



Tampony higieniczne są doskonałym środkiem higienicznym zalecanym podczas ciepłych dni, w podróży i dyskotece, dla kobiet uprawiających sport.
Sposób stosowania tamponów zapewnia maksimum dyskrecji i swobody, dzięki czemu możesz wykonywać wiele czynności i czuć się nieskrępowaną nawet w te trudne dni.



Tampony są najczęściej dostępne są w czterech rozmiarach, każdy o innej chłonności

Mini - stosowane przy małych krwawieniach oraz zalecane dla osób chcących stosować tampony po raz pierwszy.

Regular - stosowane przy średnich krwawieniach.

Super - stosowane przy większych krwawieniach.

Super + - przeznaczone dla kobiet, dla których rozmiar Super jest niewystarczający.

Tampony z aplikatorem
Aplikator przede wszystkim umożliwia dokładne i łatwe wprowadzenie tamponu w miejsce pożądane oraz służy do zachowania higieny podczas jego aplikowania. Dzięki niemu tampon nie ma bezpośredniego kontaktu
z dłońmi i dlatego znajdujące się na nich bakterie nie przedostaną się do wnętrza ciała kobiety
NaStKa - Czw 30 Sty, 2003 19:03
Temat postu:
Kinga z kąd masz takie informacje?




Czy można stosować tampony o najmniejszej chłonności podchas basenu wtedy kiedy nie ma sie miesiączki, poto aby śluz nie przeszkadzał? A moze to niepotrzebne?
Anonymous - Czw 30 Sty, 2003 19:06
Temat postu:
Ja nie wiem nic na temat tamponów le jak przeczytałam to już wiem!
Anonymous - Pią 31 Sty, 2003 14:39
Temat postu:
No...NaStKa...ja myślę, że przepisywała - tak jak inni biggrin
NaStKa - Sob 01 Lut, 2003 18:04
Temat postu:
Pewnie taak...
Ale nikt nie odpisał mi na poprzednie pytanko Crying or Very sad
Nemeia - Nie 02 Lut, 2003 07:10
Temat postu:
Nastka ani mi sie waz!!!... Tampony sa tylka i wylacznie na okres, a nie na sluzy wszelakiego rodzaju. Nie wiem czy ktoras z was uzywala juz tego "wynalazku", a jesli tak to czy czytala zalaczona ulotke.
W kazdej ulotce zalaczonej do tamponow pisze o niejakim TSS (Toxic Shock Syndrome). Jest to powazna, czasem smiertelna choroba, powodowana zakazeniem. Tampon dziala jak korek (doslownie). Cala krew z okresu jest zatrzymywana w macicy, co moze prowadzic do zakazenie i TSS. Dzieje sie tak kiedy nieprawidlowo uzywa sie tamponow, na przyklad kiedy nie ma sie okresu (Nastka).
Poza tym tampony wchlaniaja sluz maciczny co moze powodowac podraznienie. Sa bezpieczne kiedy uzywa sie ich tak jak powinno. Najlepiej wymieniac je co 4-8 godzin, w zaleznosci od nasilenia krwawienia. Powinno tez dobierac sie rozmiar tampomu to obfitosci okresu.
NaStKa - Nie 02 Lut, 2003 09:36
Temat postu:
Ufff...dobrze że napisała! To bardzo mi pomogło!
Ja słyszałam o chorobie takiej jak ZWT - Zespół Wstrząsu Toksycznego ta choroba równiesz spowodowana jest używaniem tamponów ale częstotliwość zachorowań jest bardz, bardz mała (jak wynoszą statystyki 3% kobiet w Polsce choruje na ZWT - wyczytałam to z poradnika dla dziewcząt).
Teraz już wszystko wiem... Embarassed biggrin
Dzięki Nemeia
Nemeia - Nie 02 Lut, 2003 18:21
Temat postu:
ZWT to jest TSS tylko w polskiej wersji. Ciesze sie ze moglam Ci pomoc Smile
Anonymous - Pon 03 Lut, 2003 14:34
Temat postu:
Jeżeli tampon nie chce wejść do pochwy, to nie wkładaj go na siłę. Jest tam błona dziewiczna i może być zbudowana z mocnego mięśnia. Najlepiej wtedy zgłosić się z tym do ginekologa, oczywiście jak chcesz stosować te tampony, a jak nie chcesz ich w ogóle stosować to niemusisz iść do ginekologa... Wink
NaStKa - Pon 03 Lut, 2003 17:43
Temat postu: eh
Nemeia a moja kumpela powiedziaął ze w gazecie wyczytała, że żeby nie zachorować na grzybice miejsc intymnych należy, (na basenie) nosić tampon....nawet jak sie nie ma okresu, ale ja wiem ze to nieprawda
Anonymous - Pon 03 Lut, 2003 21:21
Temat postu:
A ja nic na ten temat niewiem. A czy można się zarazić na basenie w miejscach intymnych...no niewiem.....ale raczej nie...
Nie raz byłam na basenach i nic się nie działo Smile
deg - Wto 04 Lut, 2003 01:39
Temat postu:
KleO napisał/a:
Jeżeli tampon nie chce wejść do pochwy, to nie wkładaj go na siłę. Jest tam błona dziewiczna i może być zbudowana z mocnego mięśnia. Najlepiej wtedy zgłosić się z tym do ginekologa, oczywiście jak chcesz stosować te tampony, a jak nie chcesz ich w ogóle stosować to niemusisz iść do ginekologa... Wink

Ojej, KleO, znów pokręciłaś.
Na szczęście błona dziewicza nie jest zbudowana z mięśnia a tym bardziej z silnego mięśnia. Wtedy defloracja (tj. przebicie błony dziewiczej, zwykle podczas pierwszego stosunku) byłaby paskudnie bolesna, wręcz niemożliwa.
Błona dziewicza nie powinna przeszkadzać we wprowadzeniu tamponu - jest miękka i elastyczna. Sporadycznie spotyka się błony grube i twarde, ale to naprawdę nie jest częste zjawisko.
deg - Wto 04 Lut, 2003 01:42
Temat postu: Re: eh
NaStKa napisał/a:
Nemeia a moja kumpela powiedziaął ze w gazecie wyczytała, że żeby nie zachorować na grzybice miejsc intymnych należy, (na basenie) nosić tampon....nawet jak sie nie ma okresu, ale ja wiem ze to nieprawda

Często choruje się na grzybicę pochwy. Tampon umieszczony jest na samym końcu pochwy - przy szyjce macicy i z pewnością nie jest żadną dodatkową ochroną pochwy, zatem lepiej wywal do kosza taką gazetę Wink.

A tampony stosujcie tylko podczas okresu i to tylko w sytuacjach w których tak jest znacznie wygodniej lub jest taka konieczność.
Nemeia - Sob 08 Lut, 2003 00:21
Temat postu:
Uzywam tamponow od samego poczatku, czyli od 13 roku zycia. Na poczatku mialam problemy... Nie wiedzialam jak sie z nimi obchodzic Smile Ale po pierwszym razie sie nauczylam. Wprowadzanie tamponu nie jest ani nieprzyjemne, ani przyjemne... Poprostu jest. Nie boli, nie laskocze... nie robi kompletnie nic. To samo jest z wyciaganiem. Jedynym przypadkiem kiedy wyciaganie tamponu moze byc torszeczke nieprzyjemne, to wtedy kiedy nie jest jeszcze wystarczajaco przesiakniety krwia.
Tampony sa bardzo wygodne. Mozna wtedy robic co sie zywcem podoba i ubierac sie w obcisle spodnie jesli ma sie na to ochote. Na noc proponuje jednak podpaski. Trzeba dac szanse krwi zeby luzno wyplywala z pochwy, a nie "korkowac" ja caly czas.
Jesli stosuje sie tampony tak jak powinno, to nie sa grozne Smile Za to sa wygodne i... nie przeciekaja.
NaStKa - Sob 08 Lut, 2003 09:00
Temat postu:
Namaia ja jeszcze tamponów nie uzywam ale z tego co przecztałam , teraz wiem że to nie jest nieprzyjemne uczucie....tylko praktycznie obojętne
Szalona - Sob 08 Lut, 2003 19:03
Temat postu:
CO do tego śluzu to nie wiem, ale najmniejszy tampon z o.b to o.b comfort Laughing
Anonymous - Sob 08 Lut, 2003 19:34
Temat postu:
Oj deg...to chyba Ty coś przekręciłeś. Czytałam książkę pt. "Między nami kobietkami" i tam tak o nich pisało. Nie pisał to żaden zwykły człowiek tylko ginekolog ! Jeśli chcesz wiedzieć jaka to wejdź na stronę www.always.pl i tam jest jej zdjęcie oraz imię i nazwisko ! I to Deg co napisałeś to troche nieprawdy w tym było. Ginekolog chyba lepiej wie ?! Deg...wiesz, że Cię lubię, ale muszę jakoś bronić swojego zdania ! Więc to co na Forum prez Ciebie, może być nie prawdą. Może to dlatego tak piszesz, żeby nas zaspokoić ? Surprised Hm... Confused
Anonymous - Sob 08 Lut, 2003 20:20
Temat postu:
aha to dzięki już będe wiedziała to znaczy że niemusze już sie bać i jesli mam 12-13 lat to moge używać tamponów np. jak mam w-f i nic przy ćwiczeniach nie powinno mi się stać ! i niemusze rezygnować z ćwiczeń ! Embarassed Question
NaStKa - Sob 08 Lut, 2003 21:06
Temat postu:
Oczywiście że możesz w tym wieku stosować tampony tylko ważne jest abyś prawidłowo je stosowała
Anonymous - Nie 09 Lut, 2003 14:48
Temat postu:
Czytałam, że tampony można dopiero wtedy stosować, kiedy mieiączka będzie regularna.
NaStKa - Pon 10 Lut, 2003 20:46
Temat postu:
Może to prawda.....ja tego niewiem....ale chyba zdaje mi sięże jedyne zstrzeżenie co do stosowania tamponów w młodym wieku jest takie , że jeżeli na ten środek ochrony sie decydujemy to musimy odpowiednio zastosować go , by później nie było żadnych komplikacjiii....NALEŻY O TYM PAMIĘTAĆ!
deg - Sro 12 Lut, 2003 01:28
Temat postu:
KleO napisał/a:
Oj deg...to chyba Ty coś przekręciłeś. Czytałam książkę pt. "Między nami kobietkami" i tam tak o nich pisało. Nie pisał to żaden zwykły człowiek tylko ginekolog ! Jeśli chcesz wiedzieć jaka to wejdź na stronę www.always.pl i tam jest jej zdjęcie oraz imię i nazwisko ! I to Deg co napisałeś to troche nieprawdy w tym było. Ginekolog chyba lepiej wie ?! Deg...wiesz, że Cię lubię, ale muszę jakoś bronić swojego zdania ! Więc to co na Forum prez Ciebie, może być nie prawdą.


Piszesz o grzybicy pochwy czy o błonie dziewiczej?

KleO napisał/a:
Może to dlatego tak piszesz, żeby nas zaspokoić ? Surprised Hm... Confused

Absolutnie nie. Tego typu kłamstwo ma krótkie nogi i łatwo straciłbym Wasze zaufanie. A pomylić się może każdy, choć w tej sprawie odnoszę wrażenie, że albo źle zrozumiałaś mnie lub książkę albo jest to kwestia innej interpertacji Smile. Odpowiedz dokładnie czy chodzi Ci o moją wypowiedź o grzybicy czy błonie dziewiczej - może dojdziemy do porozumienia Wink
rodzynka - Pią 02 Sty, 2004 22:53
Temat postu: rodzynka
tez mam 13 lat i często używam tamponów. To nie boli może na początku będzie ci trudnoi sie przyzwyczaić ale z czasem nauczysz wkładać je tak że prawie nic nie poczujesz. Tampony są świetne na basen, dyskotekę jeśli uprawiasz jakisinny sport. Ja czuje się z nim duż duż dużo lepiej niż z podpaską chociaż ich też uzywam. Spróbój z tamponami nie ma sie czego bać a prawdopodobnie przekonasz się ze bylo warto. Ale pamietaj ze tampony trzeba dość często wymieniać, maja mniejszą chłonność niż podpaski a poza tym tak jest zdrowo ;-)
Gościówa - Sob 03 Sty, 2004 14:36
Temat postu:
NaStKa napisał/a:

Czy można stosować tampony o najmniejszej chłonności podchas basenu wtedy kiedy nie ma sie miesiączki, poto aby śluz nie przeszkadzał? A moze to niepotrzebne?

Mało powiedziane: niepotrzebne!! W każdych gazetkach i ksiązeczkach o dojrzewaniu piszą że nie wolno tego robić !!! Możesz w ten sposób zrobić sobie tylko krzywdę!! Tampony są przeznaczone wyłacznie do krwi miesiączkowej i o tym należy pamiętać.
Tresh - Sob 03 Sty, 2004 15:01
Temat postu:
Jeśli chcecie sie dowiedziec czegoś wiecej na temat TSS to wejdźcie na strone http://www.virtuela.de/TSS.htm jest tam sporo informacji, jest napisane m.in. o objawach, mogą na to chorować również mężczyźni, choroby nie powodują wyłacznie tampony, również podpaski i nie tylko.
Myśle ze warto przeczytać Wink
mroweczka - Sob 03 Sty, 2004 19:56
Temat postu:
Tresh napisał/a:
Jeśli chcecie sie dowiedziec czegoś wiecej na temat TSS to wejdźcie na strone http://www.virtuela.de/TSS.htm jest tam sporo informacji, jest napisane m.in. o objawach, mogą na to chorować również mężczyźni, choroby nie powodują wyłacznie tampony, również podpaski i nie tylko.
Myśle ze warto przeczytać Wink


NO słyszałam o tej chorobie... Rolling Eyes Ja tylko chciałam powiedzieć dziewczynom, które zaczynają stosować tampony,zeby się na razie nie przejmowały bo TSS najczęściej wywołane jest: kiedy za rzadko zmieniamy tampot, kiedy nie dajemy czasem "luzu" i ciagle nosimy tampony zamiast podpasek, gdy nosimy tampony nie do krwi miesiączkowej tylko np. właśnie do śluzu luz tak,żeby sprawdzić "jak to jest". Najczęściej właśnie z tych przyczyn chorujemy na TSS.
MEFIU - Sro 07 Sty, 2004 00:26
Temat postu:
JA JESTEM PRZECIW TAMPONOM SPOWODU KIEDY UŻYWASZ NIEMA SWOBODY TLENU W POCHWIE I TO PROWADZI DO RUZNYCH POWIKŁAŃ Z TEGO POWODU
UWESJA Z LEKCJI WYHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE.
Iśka - Sro 07 Sty, 2004 20:47
Temat postu:
Tak, rzeczywiście... dlatego właśnie (tak jak napisała Mróweczka) czasem trzeba dać trochę "luzu" i nosić podpaskę... a wszystko będzie wporządku ! No i unikaś sytuacji wcześniej też opisanych przez Mróweczkę ! Very Happy
Myszorka - Czw 08 Sty, 2004 14:28
Temat postu: ...
To nie boli a jezeli sie pboisz ze nie trafisz uzywaj tamponow z aplikatorem

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group