Dzieci OnLine

Poezja - * * *

Pink Panter14 - Sob 31 Sty, 2009 20:34
Temat postu: * * *
Burzliwa naszego narodu historia,
Odbyły się wojny i lała się krew;
Lecz przyszła wyczekiwana euforia,
Polska wygrała, walczyła jak lew.

Było rozbicie i wielu króli,
Co się kłócili o polski tron,
Oni nam tylko życie zatruli,
Musimy ich zmazać z historycznych stron.

Były rozbiory i państwa trzy,
Co Polskę chciały z Europy zmyć,
Lecz nie poddaliśmy się, gdy Mazurek
Zaczął we wszystkich sercach bić.

Przyszedł pamiętny rok 39
I Polskę zdradzono z obu stron,
Wszystkim bohaterom obiecajmy pamięć
A mówiąc o Nich przyjmijmy oficjalny ton
Shaunri - Nie 01 Lut, 2009 15:26
Temat postu:
Całkiem niezłe - myślę że na tyle dobre, że błędy jesteś w stanie wyłapac sama - Szczególnie dużo ich w ostatnich dwóch zwrotkach. Czyżbyś się nieco pospieszyła z ich wykonaniem : )?
Pink Panter14 - Nie 01 Lut, 2009 15:48
Temat postu:
Hmm całkiem możliwe, ale nie jestem przekonana, czy błędy sama potrafię ,,wyłapać". Mógłbyś niektóre z nich wskazać Smile
Shaunri - Nie 01 Lut, 2009 18:22
Temat postu:
Sure - pierwsze dwie zwrotki - praktycznie idealne, pod względem technicznym przynajmniej. Naprawdę nie ma się specjalnie do czego przyczepić.

Dalej jest nieco gorzej, odniosłem wrażenie że pospieszyłaś się nieco - szczególnie że mówię tutaj o błędach czysto technicznych, które można bez problemu poprawić.

Po pierwsze od trzeciej zwrotki zaczynają Ci się mieszać rymy - załamujesz bezsensownie dobrą rytmikę wiersza którą utrzymujesz do połowy.

Po drugie - wiersz ma dosyć oficjalny ton. Użycie cyfrowego przedstawienia daty niestety nigdy do takich wierszy nie pasuje - wiem, wiem, "czym to zastąpić?" - Niestety warto taką strofę zmienić, nieco pomyśleć i popracować, bo wręcz uśmiechnąć się pod nosem chce jak czyta się ten nieszczęsny "rok 39", "a Wołodyjowski miał 1,59 m" : )

Kolejna sprawa - pamiętaj że nie musisz zaczynać każdej strofy od duże litery, to bzdura i bujda, którą nie wiem czemu wszędzie się wszystkim wpaja : )

Kolejna sprawa - pamiętaj o ilości sylab, im każda strofa bliższa innym w tej kwestii, tym lepiej - przynajmniej póki nie osiągniesz odpowiedniego poziomu "doświadczenia" w poezji i nie będziesz miała własnego spojrzenia na to co tworzysz, oraz póki licentia poetica Cię nie będzie obowiązywała : )

Poza tym jak pisałem jest całkiem nieźle - myślę że jeszcze troszeczkę pracy i naprawdę wiersz będzie na poziomie, którego nie trzeba się już wstydzić przedstawiając komuś.

Kwestii myślowej wiersza oceny się nie podejmuję - chociaż i tutaj jest całkiem nieźle, mimo że troszeczkę to wymazywanie króli niezbyt patriotycznie brzmi : )
Pink Panter14 - Nie 01 Lut, 2009 19:19
Temat postu:
Dzięki bardzo za wskazanie błędów Smile

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group