Dzieci OnLine

Twój wolny czas - Philip K. Dick "Paycheck" - sukces czy fiasko?

Villemo - Sob 13 Gru, 2003 22:43
Temat postu: Philip K. Dick "Paycheck" - sukces czy fiasko?
Znacie Phila K. Dicka? To kultowy pisarz SF, paranoik (uważał, że Lem współpracuje z jakimiś tajnymi służbami, pisał o tym do CIA), mój ulubiony pisarz. Pisał powieści/opowiadania tak nietypowe, zaskakujące, świeże, że nie da się go zapomnieć.
O co mi chodzi? Ekranizację jego opowiadania "Paycheck" wyrażyserował znany twórca kina akcji John Woo. Do tego w głównej roli zagrał Ben Affleck. Może myślę stereotypowo, ale jak reżyser kina akcji i aktor, który nie wydaje mi się zbyt sprytny (jeśli o grę chodzi oczywiście) mają oddać klimat świetnego, niebanalnego skądinąd opowiadania, które nic nie ma z powieści akcji?
O co chodzi? Michel Jennings jest jednym z najlepszych techników komputerowych. Zazwyczaj pracuje przy tanych projektach wielkich korporacji, czego efektem - prócz wysokich honorariów jest też obowiązkowe wymazywanie pamięci z okresu pracy. Ostatnie zadanie było naprawdę wielkim wyzwaniem, zajęło Jenningsowi trzy lata, tym większe było zdziwienie, gdy zamiast spodziewanego czeku, otrzymał kopertę zawierającą dziewiętnaście całkiem normalnych przedmiotów osobistych. Poinformowano go też, że zrzekł się należności za wykonaną pracę. Nic więc dziwnego, że uznał, że został oszukany. Przedmioty z koperty stanowiły łamigłówkę, po rozwiązaniu której Jennings mógłby udowodnić, że go oszukano. Niestety, wkrótce po rozpoczęciu prywatnego śledztwa przekona się, że nie o pieniądze w tej sprawie chodzi...
No i co wy na to? Zdaje mi się, że po wypłukanej z treści 2 części Matrixa z tym może być podobnie... Trauma... Mam tylko nadzieję, że będzie lepiej niż przewiduję.
Po obejrzeniu filmu napiszę nowego posta i dam nową ankietę.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group