Dzieci OnLine

DOJRZEWANIE - OkRES

Anonymous - Pon 01 Mar, 2004 16:28
Temat postu: OkRES
hej!
Hm...mam 12 lat i nie mam jeszcze miesiączki ale myśle ze niedługo już będzie(nie chodzi mi o to ze niecierpliwie na nia czekam) bo prawie 2 lata temu zaczełymi rosnąc piersi , mam sluz, i boli mnie troche brzuch.
Więc jak to niedługo już będzie torposze was o rade
Jak wy zareagowaliście na wasz TEN pierwszy dzień
Jak powiedzieliście mamie i jak byście dostali to w szkole[dostaliście] i nie ma p[rzy sobie się podpaski to co zrobić.Z góry wielkie dzięki będzie mi lepiej jeżeli będę na to przygotowana i nie bedzie dla mnie to szałem i bede myślała CO ROBIĆ.
Smile Cześć!
Tresh - Pon 01 Mar, 2004 17:23
Temat postu:
Ja nie byłam w ogóle przygotowana na ten dzień i kiedy to sie stało, zadawałam sobie pytanie czy to na pewno jest to, czy to coś złego sie ze mna nie dzieje Smile Ale wszystko było w porządku. Matce o tym mówić nie musiałam ponieważ sama sie tego domyśliła kiedy prałam zabrudzone majtki nad umywalka z przerażoną miną biggrin Nie byłam kompletnie przygotowana na ten dzień, poniewaz matka nawet ze mna o tym nie rozmawiała i nie wiedziałam kiedy moge sie spodziewac okresu, po czym poznać ze to sie moze niedługo stać. Poszłyśmy z mamą do sklepu zeby kupić podpaski i kupiłyśmy wkładki Razz Nie wiedziałam wtedy jeszcze czym sie one różnią ale i tak miałam wtedy bardzo małe krwawienia i wkładka wystarczała Smile A moja matka przestała miesiączkować juz dawno temu i też nie wiedziała czym sie one różnią i myślała ze to jest to samo. Dopiero po jakimś czasie zaczełam sie bardziej orientować w tych sprawach. Ale i tak moje kumpela była lepsza, bo dostała okres pare miesiecy po mnie i ona włożyła do majtek nie rozpakowaną paczuszke zamiast ją rozpakowac, wyjac podpaske i przykleic do bielizny Razz
Ale z drugiej strony bardzo sie ucieszyłam kiedy dostałam pierwsza miesiączke, bo poczułam sie wtedy doroślej Smile Nie narzekałam jeszcze wtedy na zadne bóle, dopiero z czasem brzuch zaczynał mnie bolec coraz bardziej.

A co zrobic kiedy w szkole nie ma sie podpaski? Można poprosić kolezanke zeby pozyczyła jeśli ma przy sobie. Można pójść do szkolnej pielęgniarki, ona powinna mieć albo mozna spróbować pójść do sklepu na przerwie który znajduje sie blisko szkoły i tam kupić. Można poprosić wychowawczynie zeby zwolnila z lekcji jesli zdarzy sie cos przykrego, np. spodnie sie poplamia i bedzie widać (wtedy lepiej w szkole nie zostawaćRazz). Ale i tak zawsze lepiej miec przynajmniej jedna podpaske w plecaku na wszelki wypadek albo chociaz paczke husteczek jednorazowych i ratowac sie husteczkami Smile
Nyszka - Pon 01 Mar, 2004 17:23
Temat postu:
Ja też jeszcze nie mam okresu, a wiem,ze nie długo będe go miała.Też zaczynam się do tego powoli przygotowywać i zastanawiam się jak powiedzieć mamie, ale myślę,że to nie takie trudne.Po prostu powiedz np. tak:-"Momo,mam miesiączkę",albo coś w tym stylu.ten temat był wiele razy omawainy an forum i na prwade nie ma się zcego bać,bo Twoja mama to też kobieta i też miała pierwszy raz(oczywiście okres).
Co do drugiej sprawy:
Jeśli dostaniesz okresu w szkole,a nie bedziesz przygotowana to mozesz iść do higienistki.Jeśli akurat w szkole nie będzie higienistki to mozesz iść do swojej wychowawczyni i ona na pewno Ci pomoż.Tzn. np. pójdzie z Toba do sekretariatu,czy gdzieś tam i na pewno Ci pomoże.
Nie ma się zcym martwić,a przygotowac ise do tego jest dobrze.Mozesz nawet powiedziec mamie,ze Cię od ajkiegoś czasu boli brzuch i myślisz,ze za nie długo możesz mieć okres i lepiej by Ci było gdybyś była zabezpieczona,czyli np. nosiła w plecaku jedną podpaskę.

P.S. MOja koleżanka z klasy dostała okresu w szkole,a higienistka jest u nas tylko w piątki, a to akurat nie był piątek.Poszłą do naszej wychowawczyni.Ona nie tylko jej pomogła,ale i pogratulowała Smile
Gościówa - Pon 01 Mar, 2004 17:37
Temat postu: okres
Nie musisz mamy prosic o podpaski...napewno wiesz gdzie je trzyma i nieraz widziałaś jak je z tmtąd wyjmuje lub coś takiego. Poprostu weź od niej jedną - napewno nie zauważy i schowaj do plecaka. Jak dostaniesz okres w szkole będziesz przynajmniej zabezpieczona. Noś też paczke chusteczek. Jeśli nie wiesz gdzie mama trzyma podpaski lub boisz sie wziąśc od niej jedną możesz poprosić...albo sama sobie kupić za swoje pieniądze. Nie bój się. Pierwszy dzień okresu nie jest bardzo obfity więc tak odrazu spodnie ci nie przesiąką...zdąrzysz założyć podpaskę. Możesz nosić również wplecaku czysą parę majtek w razie czego gdyby sie mocno zabrudziły. Ja jak dostałam pierwszy okres to pierwszego dnia było tego dośc mało i myślałam że to wydzielina śluzowa..i się zastanawiałam czemu jest brązowa... syszałam ze może to oznaczać chorobe więc powiedziałam o tym mamie i pokazałam jej majtki Razz Mama powiedziała że to może być okres tylko że pierwszy dzień pierwszej miesiączki często jest mało obfity i brązowy...następnego dnia okazało się że to okres...było tego już o wieeeeele więcej i czerwone...poszłam do mamy i poprostu powiedziałąm: mamo to jednak okres..mama się uśmiechnęła. Pogratulowała i poszliśmy kupić podpaski. Na początku moja mama też nie wiedziaa że wkładki a podpaski to co innego ale ja jej to wytłumaczyłam...teraz kupuje mi i to i to. Smile Okres mam uciązliwy bo zawsze jest bolsny, obfity i trwa przynajmniej 5 dni...ale nie martw się na zapas...ty może go będziesz lekko przechodziic. Nie każdy ma tak samo.
WeRuSiA - Pon 01 Mar, 2004 19:41
Temat postu:
No cóż... sama nie wiem, co Ci poradzić. Ja sama dostałam okres dopiero miesiąc temu. Nie był on zbyt obfity, tylko troszke poplamione majtki i wystarczyła mi wkładka Smile Mamie nie powiedziałam Confused Myślę, że sama się domyśliła Smile więc jest ok. Co do Ciebie, to radzę zacząć nosić ze sobą podpaski albo wkładki, żebyś w razie czego była zabezpieczona. Pozdro dla wszystkich kobietek pa[/img]
MeGi111 - Pon 01 Mar, 2004 22:36
Temat postu:
Ja okres dotałam w piątek trzynastego i jeszcze do tego cztery dni po trzynastych urodzinach!! Co za pech... Nigdy nie wierzyłam w zabobony, ale nie chciałabym jeszcze mieć...

Do tego pechem było, że trafiłam do gimnazjum w którym NIKOGO nie znałam... przebierałam się na w-f... jejq, to było okropne!! nie miałam podpaski, a poprosić o nie nowe koleżanki wydawało mi się rzeczą okropną!! na szczęście miałam wtedy katar... zamiast podpaski włożyłam sobie husteczkę (a za 2 godziny i drugą) i jakoś przeżyłam... jeszcze obwiązałam sobie bluzkę wokół pasa (tak na wszelki wypadek) biggrin Po szkole poszlam do samochodu, bo rodzice po mnie przyjechali i stwierdzili, że jedziemy do sklepu... jakiegoś dużgo (hipermarketu, bo ja mieszkam na wsi). ehhhhh... po drodze stanęliśmy jeszcze na krzyżówkach i wtedy mamie powiedziałam, że dostałam okresu... a ona, że nie mam się czym martwić i że w sklepie da mi podpaskę bo nosi w torebce!!! i że mioże i lepiej, że teraz powiedziałam, bo w sklepie wybierzemy odrazu podpaski odpowiednie dla mnie...

ehhh... później długo wyklinałam ten dzień, ale już siem przyzwyczaiłam... to wcale nie takie straszne... mogłem dostać np. na dysce... to dopiero byłby obciach!! Razz
soosharka - Pią 05 Mar, 2004 16:43
Temat postu: Re:
Dostałam okres w niedzielę, trzeba dodać że w pierwszą niedzielę po zakończeniu roku szkolnego! Zwyczajnie, obudziłam się i poszłam do toalety. Kiedy zobaczyłam niewielką plamę na bieliźnie, trochę się zdziwiłam, a nawet trochę przestraszyłam. Poprostu poszłam do mamy, powiedziałam o wszystkim. Dała mi jedną podpaskę i wszystko było O.K! Myślę sobie, że nawet gdybym dostała ten okres w szkole, to i tak to by mnie nie zaskoczyło, ponieważ codziennie nosiłam wkładkę (z powodu wydzieliny, którą miałam od ok. roku)

Najlepiej noś zawsze przy sobie jedną podpaskę, wkładkę higieniczną i bieliznę na zmianę. Wtedy okres na pewno Cię nigdzie nie zaskoczy! A plamy na bieliźnie nigdy nie zmywaj gorącą wodą, bo mogą zostać na stałe (coś o tym wiem). Pozdrawiam Cię i życzę wszystkiego najlepszego! ;-))))))
Anonymous - Pią 19 Mar, 2004 23:01
Temat postu: Taki jak wszyscy :D
Kurde , ja pierwszy okres dostałam jakies 8 miesięcy temu. Pod koniec wakacji. Wstałam rano i bolał mnie brzuch. Na piżamie zauważyłam brązowe plamy. Przez następne dwa dni ukrywałam to przed mamą, w nadzieji że to nie okres. Ale w końcu do niej poszłam bo miałam dość chusteczek higienicznych biggrin Mama mi pogratulowała i następnego dnia kupiła podpaski. Teraz okres mam bardziej obfity , i zazwyczaj piewszego dnia źle się czuję i boli mnie brzuch.
soosharka - Sob 20 Mar, 2004 10:35
Temat postu: Re:
Napisałaś, że miałaś poplamioną pidżamę. To znaczy, że Twój pierwszy okres był dość obfity? Ja miałam tylko maluteńką plamkę ;-)))

P.S. A co do okresu - teraz - to mam dość obfite krwawienia i często (a nawet zawsze!) towarzyszy mi przy tym ból brzucha i zły nastrój. To chyba normalne? ;-))))
Gościówa - Sob 20 Mar, 2004 20:58
Temat postu: Rokres
soosharka napisał/a:
Napisałaś, że miałaś poplamioną pidżamę. To znaczy, że Twój pierwszy okres był dość obfity? Ja miałam tylko maluteńką plamkę ;-)))

Mój pierwszy okres był staaaasznie obify staaaasznie długi i straaaasznie bolesny Smile Co godzine (góra dwie) musiałam zmieniać podpaski, okres trwał aż 9 dni a bóle były niesamowicie mocne...musiałam łykac tabletki chodziaż to niewiel pomagało. NAstepne okresy były juz mniej uciążliwe.tzn bóle mniejsze i trwające tylko przez pare pierwszych dni okresu a nie przez cały..okres tra teraz już około 5 lub 6 dni a nie 9 a podpaski zmieniam co 3 godziny. Z tego co czytałam pierwszy okres może być bardzo uciiązliwy więc nie martwcie sie tym jeśli tak będzie. Ja pierwszy okres dostałam jakieś pół roku temu...może troche więcej. a teraz mam 14 lat (dostałam go w wieku 13 lat) ale naszczęscie wtedy nie byłam w szkole tylko w domu (zawsze sie obawiałam ze dostane go w szkole i poplamie spodnie) ...jednak jesli łzapie cię to w szkole nie martw się i noś ze sobą podpaski, wkładki, chusteczki i majtki na zmianę. Będziesz o wiele spokojniejsza w razie czego gdyby miało cię akurat wtdy złapać Smile
rodzynka - Nie 21 Mar, 2004 12:12
Temat postu: rodzynka
Ja też sie bardzo bałam że pierwszą miesiączkę będe miała w szkole.. i dlatego nie mogłam sie jej doczekać, chciałam mieć to juz za sobą. NO ale na szczęście dostałam go na wakacjach...hm na szczęście albo na nieszczęście... Byłam akurat nad morzem. No i od razu zaczęłam używać tamponów, i to jest naprawde bardzo wygodne. Przez pierwsze 3 dni strasznie bolał mnie brzuch i plecy ale potem już wszystko było OK. No i dalej tak jest... wkurzające ale można sie przyzwyczaić :-) .
Jeśli boisz sie że będziesz miała pierwszą miesiączke w szkole to miej zawsze w plecaku podpaske... tak na wszelki wypadek. Podobno pielęgniarki są "wyposarzone" w środki pierwszej potrzeby typu podpaski.. więc zawsze do niej możesz sie zgłościć :-)

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group