Dzieci OnLine

DOJRZEWANIE - Artykuł nr2 - Istotne informacje o miesiączce

Elun - Wto 22 Lut, 2005 13:57
Temat postu: Artykuł nr2 - Istotne informacje o miesiączce
Tekst ten pochodzi z książki "Dziewczęta - poradnik dla nastolatek" wyd. Metrum.
Nie jest on mojego autorstwa, ale pisze go tylko dlatego, poniewaz wiele osob zadaja rozne pytania na temat miesiączki i nieregularnego cyklu, a ten rozdzial naprawde zawiera rozne przydatne informacje:


Co miesiąc: szczególne dni

Dużym wydarzeniem dla każdej dziewczyny jest pierwsza menstruacja. To pewnien rodzaj narodzin, z którego się cieszy, a który jednocześnie może ją troche unieszczęśliwić. Im więcej wiesz, co się teraz dzieje w Twoim organizmie, tym pozytywniejsze będzie to doświadczenie dla Ciebie.

Pierwszy raz - kiedy i dlaczego?
Między 11 a 15 rokiem życia jajniki wydzielają na tyle dużą ilość estrogenu, że w macicy powstanie gruba warstwa błony śluzowej, która następnie ulegnie złuszczeniu. Dojdzie do pierwszej menstruacji. Kiedy może to nastąpić - oto kilka punktów orientacyjnych
- około 2 lat po tym, jak zaczął rosnąć Ci biust
- około roku po pojawieniu się pierwszych włosów łonowych
- a przede wszystkim jak osiągniesz "magiczną wagę" 43-47 kilogramów.
Jak ważna dla wystąpienia pierwszej menstruacji, a następnie dla utrzymania normalnego cyklu jest waga ciała, wiadomo dopiero od 20 lat.
Pewne obserwacje i przypuszczenia istniały już od dawna.Udowodniono również, że w okresie głodu kobiety nie są płodne, czyli nie mają regularnej owulacji. Zjawisko to można wyjaśnić tym, że natura gwarantuje w ten sposób, iż kobieta tylko wtedy może zajść w ciążę, gdy jej organizm dysponuje wystarczającą "rezerwą", by mogła donośić zdrowe dziecko.

Co dalej? Czyli o regularności cyklu miesiączkowego
Od pierwszej menstruacji do tak zwanego regularnego cyklu miną jeszcze miesiące lub lata. Potrzeba czasu, by organizm przywykł do nowych procesów. Owulacja i występująca w relatywie równych odstępach czasu miesiączka świadczy o regularnym cyklu. "Oficjalnie" te odstępy wynoszą 28 dni. W rzeczywistości przeciętna długość cyklu wynosi 25-32 dni.
Najważniejsze fakty:
Pierwsze 2-3 cykle są prawie zawsze nieowulacyjne. Potem co 2-3 miesiące dochodzi do owulacji. Czas, w którym prawie każdy cykl może być płodny, jest w różny u każdej dziewczyny. Zazwyczaj następuje to najpóźniej w 18 roku życia. W ciągu pierwszych 2-3 lat cykl jest zwykle dłuższy niż w późniejszych latach (35 dni lub dłużej). Od czasu do czasu może również oczekiwana menstruacja nie pojawić się. Cykl staje się bardziej regularny u dziewcząt, które prowadzą życie seksualne. W póżniejszym wieku, u prawie 90% kobiet, cykl jest relatywnie regularny. Odchylenia o 1-2 dni są całkowicie normalne. Najbardziej regularny jest cykl u kobiet w wieku 25-40 lat. Długość cyklu jest uwarunkowana genetycznie. Zdenerwowanie, choroby, zmiana miejsca pobytu mogą na krótko zaburzyć regularny już cykl.

Dzień, w którym pojawi się okres
Chyba nie ma już takiej dziewczyny, która byłaby zaskoczona menstruacją, każda wie przynajmniej w przybliżeniu, co się dzieje w jej organizmie. Mimo to istnieje różnica między więdzą teoretyczną a faktycznymi przeżyciami. Również uświadomione dziewczyny mają dwoiste uczucia przy pierwszej menstruacji. Jeśli ty przeżyłaś lub przeżywasz ją w ten sposób, pomogą Ci, byc może, następujące spostrzeżenia:
Krew była dla ludzi w dawnych czasach "magicznym sokiem", a krwawienie oznaczało dorosłość również dla młodych mężczyzn. W niektórych społeczeństwach pierwotnych dorastający chłopcy kaleczyli się symbolicznie. Dla nas krew jest symptomem choroby lub skaleczenia - nie mamy zatem miłych skojarzeń. Nawet jeśli rozumiesz, że miesięczne krwawienie jest zdrowym procesem, będziesz musiała się dopiero przyzwyczaić do widoku i zapachu krwi menstruacyjnej.
Punkty zwrotne w Twoim życiu, a do nich zależy też pierwsza miesiączka, zawsze wywołują dwoiste uczucia. Może odczujesz, że ten moment oznacza pożegnanie z bezpiecznym i zanym światem dzieciństwa.W kwestiach seksualnych nasze czasy są swobodniejsze od poprzedich stuleci. Menstruację nadal jednak traktuje się jako coś krępującego. W aptece, gdy kupujesz tampony lub podpaski, sprzedawcy nie proszeni podają Ci je dyskretnie zapakowane. Wstyd w zwiąku z intymnymi przeżyciami jest wprawdze (dobry i) naturalny, lecz poczucie strapienia może wpłynąć na Ciebie niekorzystnie. Całkiem możliwe, że na początku będziesz walczyła z podobnymi uczuciami, gdyż nawet najlepiej pojęte uświadomienie przez mamę, siostrę lub nauczycielkę często nie jest od nich wolne. Bądź cierpliwa! Z doświadczeniem wzrośnie również Twoja pewność siebie - również w tej kwestii.

Higiena w czasie miesiączki
Codzienny prysznic lub podmywanie intymnych części ciała (okolice pochwy, wargi sromowe, łechtaczka) są wystarczające również w czasie menstruacji. Przy silnym krwawieniu nie zaleca się gorących kąpieli, które nasiliłyby krwawienie. Szczególne środki pięgnacyjne (np. dezodorant do strefy intymnej) nie są konieczne, chyba że sprawia Ci przyjemność poświęcenie tej części ciałą raz na jakiś czas szczególnej uwagi i wmasowanie w zewnętrzne wargi sromowe olejku do ciała. Ważne, by podczas prysznicu strumień wody nie wnikał do pochwy, która najlepiej oczyszcza się samoistnie. Nie można odpowiedzieć na pytanie, czego powinnaś używać - tamponów, czy podpasek. Najlepiej spróbuj obu metod. Przy podpasce wyraźniej rozpoznasz, kiedy powinnaś ją zmienić, lecz jest widoczna pod obcisłymi spodniami lub w kostiumie kąpielowym. Stosując podpaskę jesteś nieuchronnie bardziej świadoma menstruacji, widzisz krew i czujesz, jak Twój organizm ją wydala. Dla niektórych dziewcząt sytuacja ta jest nieprzyjemna, innym sprawia to pewną przyjemność. Tampony trzeba zmieniać co 3-4 godziny; wskazane jest chronić bieliznę dodatkowo wkładką higieniczną. Młode dziewczęta mogą używać specjalnych tamponów, dających łatwo się wprowadzić przy nienaruszonej błonie dziewiczej. Jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się to od razu, wprowadź najpierw środkowy palec głęboko do pochwy, by lepiej czuć właściwe miejsce. Tampon nie może uciskać lub sprawiać bólu, nie powinno się go właściwie wyczuwać. Wadą tamponów jest to, że przy słabym krwawienu wysuszają pochwę, gdyż pochłaniają wilgoć (co sprzyja grzybicy i zapaleniom). Zaleca się wtedy stosowanie cieńkiej podpaski lub wkładki. Tak chętnie stosowane wkładki jako ochrona bielizny mają sens tylko w czasie menstruacji, poza tym są zbędne. Poza tym wkładki mają również szkodliwe skutki. Od spodu wyłożone są plastikową folią, wchłonięta wilgoć nie może zatem wyprować. POdobnie jak w bieliźnie ze sztucznych włoken powstaje wilgotne, ciepłe środowiska, korzystne dla grzybicy (szczególnie jeśli nosisz obcisłe ubrania -rajstopy, legginsy lub jeansy).

Humorzastość przed miesiączką?
Gdy zaczyna się praca hormonów, wiele dziewcząt, jeszcze nim wystąpi pierwsze krwawienie, reaguje emocjonalnie. Nasz nastrój zależy bowiem od hormonalnych "wzlotów i upadków" cyklu. Kobietu czują się najlepiej, gdy poziom hormonów wzrasta lub jest wysoki - zatem w pierwszej połowie cyklu. Ostry spadek poziomu hormonów na tydzień przed okresem wpływa negatywnie na stan psychiki: stajemy się bardziej drażliwe, rozkojarzone i ociężałe. Amerykanie przeprowadzili badania, w których prosili kobieyu w różnych fazach cyklu o spontaniczne opowiedzenie możliwie "świeżego" wydarzenia. Kobiety, u których poziom hormonów osiągał najwyższą wartość, opowiadały o miłych przeżyciach. U kobiet przed menstruacją przeważały negatywne wspomnienia.
Naturalnie nie można wyolbrzymiać tych hormonalnie uwarunkowanych zmian nastroju, lecz powinnaś być ich świadoma. W "ciężkich chwilach" przed menstruacją bądź dla siebie milsza niż zwykle, lecz nie wyładowuj swojego złego humoru bez zahamowań na innych. Często wystarczy trochę dystansu, by nie stracić dobrego humoru.

Skąd się biorą bóle brzucha?
Menstruacja jest zupełnie naturalnym procesem, a jednak wywołuje pewne dolegliwości. Najczęstsze symptomy: bóle brzucha i pleców, które moga promieniować aż do ud, bóle głowy, silne skurcze. Naukowcy stwierdzili, że dolegliwości te odczuwają także kobiety z tak zwanych ludów pierwotnych, nie są one zatem, jak czasem sądzono, rodzajem "choroby cywilizacyjnej". Nie jesteś przewrażliwiona, jeśli w tych szczególnych dniach nie czujesz się tak dobrze jak zwykle.
Przyczyny?
By złuszczyć rozbudowaną błonę śluzową, macica musi kurczyć się mocno - co wywołuje typowe bóle menstruacyjne, a w gorszych wypadkach skurcze.Dlaczego młode dziewczęta mają często silne skurcze? Ich macica jest jeszcze mniejsza, bardziej "zwarta" niż u kobiet, które rodziły. Silne skurcze mogą dowodzić, że cykl jest owulacyjny. Pierwsza menstruacja wywołuje często mniej dolegliwości, gdyż macica wytworzyła na razie niewielką warstwę błony śluzowej.
Anonymous - Wto 22 Lut, 2005 14:03
Temat postu:
wydaje mi sie ze dobrze to zrobic przyklejonym Wink
można zobaczyc tez:
http://www.dorastam.pl/downloads/student/PL_pl/broszura_ob.pdf
mroweczka - Wto 22 Lut, 2005 16:53
Temat postu:
Nie chce nic mowić ale nie trzeba ważysz 43 kg,żeby dostać okres Razz Ja miałam chyba 37 kg, a moja koleżanka 29-34 i co? Smile W każdym razie temat przyklejam Smile.
Elun - Wto 22 Lut, 2005 20:10
Temat postu:
po prostu tak pisalo w tej ksiazce, ale to tez wiadomo zalezy od wzrostu, bo jesli ktos jest nizszy, to mu wystarczy nizsza waga Wink
i to jest chyba ostatnie, co pisalo w tej ksiazce pasujace do tego dzialu, no bo jeszce tam bylo o wizycie u ginekologa, ale chyba raczej sie nei przyda. Reszta to tam jest o seksie, urodzie, rodzinie itp.
Iśka - Czw 24 Lut, 2005 21:58
Temat postu:
mroweczka napisał/a:
Nie chce nic mowić ale nie trzeba ważysz 43 kg,żeby dostać okres Razz Ja miałam chyba 37 kg, a moja koleżanka 29-34 i co? Smile W każdym razie temat przyklejam Smile.

Tak Mrówciu, ale najczęściej dziewczyny dostają miesiączki mając tą wagę Wink (lub zbilzoną).
Anonymous - Pon 20 Cze, 2005 15:04
Temat postu:
Rzeczywiście. Nie trzeba ważyć 43 kg. Ja miałam o wiele mniej. Może 35 czy coś takiego.
Pozdrawiam
nasty_girl - Pon 20 Cze, 2005 21:53
Temat postu:
nie taka wage, bo to tez jest zalezne od wzrostu ile sie wazy.. wiadomo ze panienka ktora ma 11 lat i dostanie okres nie bedzie wazyc tyle samo co ta ktora w wieku 16 lat dostanie okres..
Almycha - Sro 27 Gru, 2006 16:52
Temat postu:
A ja jeszcze okresu nie miałam :]
CHoCoLaTE - Sro 27 Gru, 2006 20:37
Temat postu:
Almycha napisał/a:
A ja jeszcze okresu nie miałam :]


Ile w ogóle masz lat?
Sissa11 - Sob 24 Lut, 2007 19:59
Temat postu:
A co powiecie na robienie na złość i wrzeszczenie po wszystkich? :/
Nikita - Sob 24 Lut, 2007 21:21
Temat postu:
Nie za bardzo rozumiem : >
Czarna - Sob 24 Lut, 2007 22:49
Temat postu:
Tzn co powiecie na to, ze dziewczyna majac okres złosci sie i wrzeszczy na wszystkich ;]
joasia1990 - Sob 24 Lut, 2007 23:03
Temat postu:
Ma prawo Wink
Czarna - Sob 24 Lut, 2007 23:06
Temat postu:
Ja zazwyczaj kloce sie z kazdym i na kazdego wrzeszcze, mam ochote bic, pluc, kopac i nie wiem co jeszcze - ale po tym czasie kazdy mi wszystko wybacza i jest pieknie ;] Gorzej jak pare moich znajomych ma okres ze mna... 3 wojna wybucha wtedy a chlopacy po kontach sie chowaja Razz
joasia1990 - Sob 24 Lut, 2007 23:08
Temat postu:
Czarna napisał/a:
Gorzej jak pare moich znajomych ma okres ze mna... 3 wojna wybucha wtedy a chlopacy po kontach sie chowaja

oj wspolczuje im. u mnie w klasie jest 3 chloapakow i 31 dziewczyn. czasami zdarza sie tak ze polowa ma okres w tym samym czasie. wtedy to dopiero maja z nami problem Wink
Sissa11 - Pią 02 Mar, 2007 16:24
Temat postu:
nasty_girl napisał/a:
nie taka wage, bo to tez jest zalezne od wzrostu ile sie wazy.. wiadomo ze panienka ktora ma 11 lat i dostanie okres nie bedzie wazyc tyle samo co ta ktora w wieku 16 lat dostanie okres..


Nie zawsze :/ Ja sie zbliżam do tej wagi, ważę juz 38 kilo, a tydzień temu 37.... I ciagle ostatnio jestem glodna i od prawie dwóch tygodni z dwu dniowymi przerwami wściekam sie o byle co i wrzeszcze po każdym, kto sie nawinie, a gorzej ak mnie wnerwi. Rolling Eyes
Humorki straszne :/
trinithi013 - Wto 03 Cze, 2008 13:35
Temat postu:
ooooo...,. ja przy pierwszej miesiączce ważyłam 60 kilo....to nie jest regułą...
Maziak - Pon 25 Maj, 2009 06:31
Temat postu:
ja ważę 34 kg mam 150 cm wzrostu, 13 lat i nie widzę objawów dojrzewania i troszkę się martwię bo jestem w 6 klasie i nawet nie zaczęły mi rosnąć piersi Sad
quara99 - Sob 27 Cze, 2009 20:37
Temat postu:
[ Dodano: Sob 27 Cze, 2009 20:37 ]
Maziak napisał/a:
ja ważę 34 kg mam 150 cm wzrostu, 13 lat i nie widzę objawów dojrzewania i troszkę się martwię bo jestem w 6 klasie i nawet nie zaczęły mi rosnąć piersi Sad

nie martw się Wink Każdy inaczej dojrzewa. Ja mam 12 lat i idę do 6 klasy. Okres dostałam 21.06 tego roku. Nie wszyscy dojrzewają szybko. Nie przejmuj się też z powodu tego, że masz jeszcze sporo czasu na pierwszą miesiączkę, a to nie jest wcale takie przyjemne (a szczególnie jak cię brzuch boli :/) :s
malgimirosz - Pon 06 Lip, 2009 15:47
Temat postu:
Ja mam 13 lat i byłam najmłodsza w klasie.Dziewczyna która była odemnie starsza dostała okres pół roku później.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group