Dzieci OnLine

DOJRZEWANIE - KALENDARZYK

joasia1990 - Wto 02 Maj, 2006 13:13
Temat postu: KALENDARZYK
czy ktos z was zna strone na ktorej mozna prowadzic kalendarzyk? ale nie taki zwykly miesiaczkowy tylko taki w ktorym zaznacza sie tez temperature itp zeby mozna bylo sprawdzic kiedy ma sie dni plodne.
Słupek - Wto 02 Maj, 2006 14:15
Temat postu:
Ja nie znam, ale powiem tylko, że takie metody są wybitnie zawodne. Nie wiem co Tobą kieruje przy szukaniu tych kalendarzyków, ale jeśli chcesz go używać w praktyce, to już lepiej spróbuj bardziej konwencjonalnej antykoncepcji lub wstrzemięźliwości.

PS. nie mam w tej chwili czasu szukać, ale znalazłem coś takiego (spróbuj w google hasła "antykoncepcja metoda termiczna":
Cytat:
Dokonujemy codziennego pomiaru porannej podstawowej ciepłoty ciała, dzięki czemu możemy zaobserwować w pewnym momencie istotny wzrost temperatury (min. o 0,4-0,5oC). Następuje on w chwili pojawienia się jajeczkowania, czyli owulacji (jajeczkowanie to podstawowa, powtarzająca się cyklicznie czynność jajnika polegająca na wydaleniu dojrzałego jaja z pękniętego pęcherzyka jajnikowego). Podwyższony poziom temperatury utrzymuje się przez trzy kolejne dni i jest to okres płodny w cyklu miesięcznym. Spadek temperatury świadczy o zakończeniu jajeczkowania, a następujące po nim dni są okresem poowulacyjnej niepłodności, podczas której mamy pewność, że kobieta nie zajdzie w ciążę.

Aby wyznaczyć okres niepłodności przedowulacyjnej (która jest jedynie prawdopodobna), od pierwszego dnia wzrostu temperatury należy odjąć co najmniej 6-8 dni.

Metoda termiczna ma wiele uwarunkowań, bez spełnienia których nie będzie wystarczająco skuteczna. Poranną podstawową ciepłotę ciała należy więc mierzyć:

* codziennie,
* tym samym termometrem,
* w pochwie lub pod językiem,
* o stałej porze, tuż po przebudzeniu i bez wstawania z łóżka,
* po co najmniej 6-7 godzinach snu.

Warto przy tym pamiętać, że przyczyną błędu w prawidłowym odczytaniu wykresu temperatury mogą być takie sytuacje, jak podróż, zmiana klimatu, stresy, infekcje, wstawanie w nocy, np. do dziecka lub w czasie dyżurów nocnych, picie alkoholu, zażywanie wielu leków, zmęczenie, ale także np. wyjście do dyskoteki czy na bal.

Mała - Wto 02 Maj, 2006 14:53
Temat postu:
nie spotkalam sie z takim na necie
ale metoda ta jest zawodna jak wwszystkie metody naturalne.
tym bardziej u dojrzewajacych dziewczyn
joasia1990 - Wto 02 Maj, 2006 15:06
Temat postu:
Słupek napisał/a:
Ja nie znam, ale powiem tylko, że takie metody są wybitnie zawodne. Nie wiem co Tobą kieruje przy szukaniu tych kalendarzyków, ale jeśli chcesz go używać w praktyce, to już lepiej spróbuj bardziej konwencjonalnej antykoncepcji lub wstrzemięźliwości.


Wiem ze te metody sa zawodne i jesli juz to bede stosowala jakies inne typu prezerwatywa ale wolalabym tak na wszelki wypadek nie robic tego w dni plodne (po prostu ostroznosc). A pytalam o strone na ktorej mozna prowadzic taki kalendarzyk bo wydaje mi sie ze tak byloby troche wygodniej i latwiej niz samemu.
stefcio - Wto 20 Cze, 2006 20:50
Temat postu:
Słupek : Jak możesz takiej młodej kobietce takie głupoty sadzić? Czy Ty myślisz że kalendarzyk służy tylko do wyznaczania dni "ruchania"?? ( zarymowałem Smile )

Może i te metody zawodne, ale zdrowe...
Kalispy - Nie 02 Lip, 2006 16:24
Temat postu: Re: KALENDARZYK
joasia1990 napisał/a:
czy ktos z was zna strone na ktorej mozna prowadzic kalendarzyk? ale nie taki zwykly miesiaczkowy tylko taki w ktorym zaznacza sie tez temperature itp zeby mozna bylo sprawdzic kiedy ma sie dni plodne.

Metoda nie jest godna polecenia to prawda, ale własny Kalendarzyk warto prowadzić.
Post edytowany (wycięta reklama).
Iśka - Nie 06 Maj, 2007 21:07
Temat postu:
Strona o Naturalnym Planowaniu Rodziny
Tutaj znajdziesz kalendarzyk gdzie możesz prowadzić obserwacje do druku.
stefcio - Pią 20 Cze, 2008 13:05
Temat postu:
Pozwolę odświeżyć nieco ten temat.

Kalendarzyk to rzeczywiście metoda bardzo zawodna, jednak nie należy jej mylić z Naturalnymi Metodami Planowania Rodziny, które są prawie niezawodne.
PotworAreturn - Pią 20 Cze, 2008 13:55
Temat postu:
A coz to za cudowne metody ;]?

Kalendarzyk warto prowadzic szczegolnie w mlodym wieku, bo to najlepsza droga do poznania wlasnego ciala i mechanizmow, ktore nim kieruja. Ale nie opieralabym sie na nim w celu zapobieganiu ciazy.
stefcio - Pią 20 Cze, 2008 17:12
Temat postu:
Cytat:
bo to najlepsza droga do poznania wlasnego ciala i mechanizmow, ktore nim kieruja

Raczej nie Razz
-------------------
Naturalne planowanie rodziny (NPR) – metody oparte na znajomości i wykorzystywaniu naturalnego, cyklicznego rytmu płodności. Naturalne planowanie rodziny pozwala określić fazy płodności i dzięki temu pomóc w świadomym planowaniu bądź odłożeniu momentu poczęcia dziecka (w tym drugim przypadku pary stosujące NPR powstrzymują się od współżycia w potencjalnie płodnych dniach). Metody te mogą także pomóc w dokładnym określeniu dnia, w którym poczęło się dziecko.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Naturalne_planowanie_rodziny
Akacja12 - Sob 21 Cze, 2008 16:14
Temat postu:
Eh... tylko że niestety w dniach płodnych jest największy popęd seksualny...
stefcio - Sob 21 Cze, 2008 17:59
Temat postu:
Cytat:
Eh... tylko że niestety w dniach płodnych jest największy popęd seksualny...

Sranie po ścianie... z doświadczenia wiem, że utrzymuje się na względnie podobnym poziomie.
nasty_girl - Sob 21 Cze, 2008 19:24
Temat postu:
Tak, masz doświadczenie, i pewnie nie raz dni płodne ;p A dziewczyny są różne, że trafiłeś na inne, ja się zgodzę z potworą.
stefcio - Sob 21 Cze, 2008 22:27
Temat postu:
Cytat:
ja się zgodzę z potworą.

potwora napisał/a:
Kalendarzyk warto prowadzic szczegolnie w mlodym wieku, bo to najlepsza droga do poznania wlasnego ciala i mechanizmow, ktore nim kieruja. Ale nie opieralabym sie na nim w celu zapobieganiu ciazy.

"Kalendarzyk zwany też metodą Ogino i Knaussa, od lat 70. XX w., ze względu na małą użyteczność, ma raczej znaczenie historyczne. Na podstawie obserwacji kilku cykli menstruacyjnych ustalano najkrótszy i najdłuższy. Od długości najkrótszego cyklu odejmowano liczbę 18 i uzyskiwano długość pierwszego okresu bezpłodnego (ostatni dzień od miesiączki). Od najdłuższego cyklu odejmowano liczbę 10 (kolejna miesiączka pojawia się 14 dni od owulacji a okres płodny trwa 4 dni) i uzyskiwano pierwszy dzień drugiego okresu bezpłodnego (trwał do nowej miesiączki. Przy dużej różnicy między najkrótszym i najdłuższym cyklem drugi okres bezpłodny mógł się skrócić nawet do zera."
Gdzie tu jest 'droga do poznania własnego ciała'? Ja tu widzę drogę do poznania matematyki.

Chodzi o to, żeby nie mylić "Kalendarzyka" z NPR.
nasty_girl - Nie 22 Cze, 2008 10:59
Temat postu:
mówię o popędzie, nie poznawaniu ciała
stefcio - Nie 22 Cze, 2008 11:22
Temat postu:
A gdzie "potwora" napisała o popędzie :> ?
nasty_girl - Nie 22 Cze, 2008 15:05
Temat postu:
oops ;p byłam pewna, że to słowa potwory biggrin
Akacja12 - Pon 23 Cze, 2008 10:08
Temat postu:
Ehh... niestety nie Wink
justysia85 - Pią 06 Lut, 2009 10:00
Temat postu: Re: KALENDARZYK
Strona o jaka pytasz to na przyklad http://www.28dni.pl . Ja uzywam tez kalendarzyka na komorke stad: http://kobieta.mfun.pl , moze taki ci wystarczy ?

joasia1990 napisał/a:
czy ktos z was zna strone na ktorej mozna prowadzic kalendarzyk? ale nie taki zwykly miesiaczkowy tylko taki w ktorym zaznacza sie tez temperature itp zeby mozna bylo sprawdzic kiedy ma sie dni plodne.

joasia90 - Pią 06 Lut, 2009 17:31
Temat postu:
dzieki ale temat jest bardzo stary ; )

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group