Dzieci OnLine

O Forum - Mini forumowy słownik ortograficzny.

Nikita - Sob 09 Gru, 2006 09:59
Temat postu: Mini forumowy słownik ortograficzny.
Wiele z was robi mnóstwo błędów ortograficznych jak i interpunkcyjnych na forum i pewnie nie tylko tu. Razz
A więc umieszczam tu najbardziej powtarzane błędy ort. zapisane POPRAWNIE, tak aby każdy z was mógł zobaczyć jak niektóre wyrazy zapisujemy poprawnie i korzystać z tego tematu jeśli ma czasem jakieś wątpliwości dotyczące zapisu niektórych wyrazów.

marihuana
alkohol
korzystać
lektura
brzuch
żadnych
mundurki
przyjaciółka

tym razem
od razu
w ogóle
po prostu
na pewno
poza tym


tymczasem


"Nie" piszemy odzielnie:


• z czasownikami, np.:nie wiem,nie pragnę, nie umiesz, nie znajdzie, nie poszedłem, nie usłyszałeś, nie zdobędę, nie będę płakała, nie chcieliby, nie upiekłabyś, nie depcz, nie psujcie, nie sądzić, nie tłoczyć się, nie lękać się, nie móc, nie piec ;

Wyjątki: niepokoić, niewolić, niedomagać, niedowidzieć,
nienawidzić ;

• z wyrazami występującymi w znaczeniu czasownikowym lub w funkcji bezosobowej piszemy osobno, np.:
nie trzeba, nie wiadomo, nie brak, nie warto, nie sposób, nie wolno, nie szkoda nie wstyd, nie żal ;
Wyjątek: niepodobna.

• z przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższym piszemy osobno, np.:
nie łatwiejsze, nie najłatwiejsze, nie krótsze, nie najkrótsze [b]

• z pzysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym piszemy osobno, np.:
nie głębiej, nie najgłębiej, nie szybciej, nie najszybciej

• z przysłówkami nie pochodzącymi od przymiotników piszemy osobno, np.: [b]nie zawsze
, nie tylko, nie bardzo, nie dosyć, nie całkiem, nie dziś, nie teraz, nie wszędzie, nie tu, nie tutaj, nie tam, nie wczoraj, nie zaraz, nie wnet

Wyjątki: niebawem, nieraz, niezbyt.

• z zaimkami, np.:
nie my, nie ja, nie mój, nie twoja, nie swój, nie ich, nie ten, nie każdy

• z liczebnikami, np.:
nie raz, nie dwa, nie pierwsza, nie siódmy, nie jeden (błąd popełnił), nie dwoje, nie tysiąc, nie sto
Wyjątki: niejeden (wielu: ten i ów), niewiele, niewielu

• z rzeczownikami, z przymiotnikami i przysłówkami, jeśli wyraz nie wyraża nie zaprzeczenie, lecz wyraźne lub domyślne przeciwstawienie, np.:
nie dziecko, nie prawda, nie ładne, nie zwykły, nie dobrze,

"Nie" piszemy razem:

1. Z rzeczownikami, np.:
niebezpieczeństwo, niezależność, niedopałek, niepogoda, nieobecność, niedokładność, nietakt, niepokój, niewola, nieporządek

2. Z przymiotnikami, np.:

niechętny, niecierpliwy, nieczynny, niejednakowy, nielegalny, nieobecny, niepodzielny, niespokojny, niesmaczny, niezaprzeczalny

3. Z formami stopnia wyższego i najwyższego przymiotników, jeśli wyraz nie oznacza wyraźną cechę przecwstawną lub jeśli przymiotnik bez nie w ogóle nie występuje, np.:
nieszczęśliwy - nieszczęśliwszy - najnieszczęśliwszy
niegrzeczny - niegrzeczniejszy - najniegrzeczniejszy
niedorzeczny - niedorzeczniejszy - najniedorzeczniejszy
niedołężny - niedołężniejszy - najniedołężniejszy

4. Od przymiotników typu nieszczęśliwszy, niegrzeczny tworzymy również formy zwykłego zaprzeczenia: nie szczęśliwszy - ale: najszczęśliwszy, niegrzeczniejszy - najniegrzeczniejszy, które oznaczają tyle, co: nie jest szczęśliwy, nie jest najszczęśliwszy, nie jest grzeczniejszy, nie jest najgrzeczniejszy.

4. Z przysłówkami utworzonymi od zaprzeczonych przymiotników, np.:
niejasno, niedawno, niedbale, niezupełnie, nietrudno, niedostrzegalnie, niebacznie, niezwykle

5. Z formami stopnia wyższego i najwyższego przysłówków, jeśli nie wskazują na wyraźną cechę przeciwstawną lub jeśli przysłówek nie w ogóle nie występuje, np.:
nieszczęśliwie - nieszczęśliwiej - najnieszczęśliwiej
niegrzecznie - niegrzeczniej - najniegrzeczniej
niedołężnie - niedołężniej - najniedołężniej
niedorzecznie - niedorzeczniej - najniedorzeczniej

6. Z nielicznymi zaimkami i liczebnikami mającymi zupełnie inne znaczenie z przeczeniem nie i bez przeczenia, np.: nieco, niecoś, niejaki, niejaka, niektórzy, poniektórzy, nieswój (niezdrów), niejeden (wielu), niewiele, niewielu

//ciąg dalszy nastąpi//
rotorvator - Sob 09 Gru, 2006 10:05
Temat postu:
a najlepiej to sobie dysmozgowcy sciagnijcie nowego firefoxa - bledy podkresla na czerwono i klikajac na nie mozna je poprawic Cool
Nikita - Sob 09 Gru, 2006 10:09
Temat postu:
No widze jednak, że mało osób korzysta z tego, a szkoda.
Słupek - Sob 09 Gru, 2006 11:56
Temat postu:
rotorvator napisał/a:
a najlepiej to sobie dysmozgowcy sciagnijcie nowego firefoxa

I odebrać sobie przyjemność obcowania z Operą? Bez sensu Mr. Green
Shaunri - Sob 09 Gru, 2006 12:24
Temat postu:
Raczej "opcofania z Operom" : )
Słupek - Sob 09 Gru, 2006 21:57
Temat postu:
Tremere napisał/a:
nie interesuje mnie internetowy szacunek do kogoś

Na szacunek innych też nie licz.
Cytat:
dobrze, jezeli interesuja cie ogonki to je stawiaj

Nie mów mi co mam robić, wiem lepiej.
Tremere napisał/a:
roznicy ci to nie zrobi ;]

Trochę mi wtedy przykro, że istnieją debile niewiedzący, do czego służy klawisz Alt.
piotr123 - Pią 09 Mar, 2007 17:53
Temat postu:
rotorvator napisał/a:
a najlepiej to sobie dysmozgowcy sciagnijcie nowego firefoxa - bledy podkresla na czerwono i klikajac na nie mozna je poprawic Cool



ja mam najnowszego i nie poprawia!!!???
joasia1990 - Pią 09 Mar, 2007 19:26
Temat postu:
Cytat:
ja mam najnowszego i nie poprawia!!!???

to może spróbuj włączyć najpierw tą opcje. nie mam firefoxa ale jeśli nie podkreśla to pewnie nie masz jej uruchomionej
piotr123 - Sob 10 Mar, 2007 11:21
Temat postu:
Spróbuje

Działa!!
@siex - Nie 01 Lut, 2009 12:37
Temat postu:
Ja tam mysle, że Nikita postapiła bardzo dobrze robiąc taki słowniczek!

[ Dodano: Nie 01 Lut, 2009 11:39 ]
Ale macie problemy z tymi Firefox'ami! [xD Żal]
Anonymous - Wto 31 Mar, 2009 10:05
Temat postu:
Ludzie lepiej se słowniki do przeglądary instalnąć. W firefoxie jest od razu, a w Operze google wam pomogą.
@siex - Wto 31 Mar, 2009 11:09
Temat postu:
Nie mam słów! Luuudzie patrzcie na daty!
Dandżer - Wto 31 Mar, 2009 17:07
Temat postu:
A ty spójrz na status tego tematu! Cały czas widzę jak spamujesz!

@TOPIC: Może i się przyda, ale i tak nikt nie będzie przestrzegał więc...
nasty_girl - Wto 31 Mar, 2009 17:19
Temat postu:
No coś mnie zaraz trafi. Asiex, zamknij się łaskawie - jak zostaniesz moderatorem, co przez najbliższe lata nie nastąpi, będziesz zwracać uwagę, na razie pilnuj swojego tyłka i przestań upominać innych, bo sama jesteś nie lepsza.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group