| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
LINUX

Z jakiego Systemu Operacyjnego korzystasz?!
M$ Windows
83%
 83%  [ 10 ]
Linux
16%
 16%  [ 2 ]
BSD
0%
 0%  [ 0 ]
MAC OS
0%
 0%  [ 0 ]
Solaris
0%
 0%  [ 0 ]
Inny Unix
0%
 0%  [ 0 ]
Inny System
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 12
Wszystkich Głosów: 12

Autor Wiadomość
Yarpen_Abbil Płeć:Mężczyzna
Dociekliwy
Dociekliwy


Dołączył: 18 Maj 2005
Posty: 238
Ikona Tematu/Postu PostWysłany: Pon 15 Sie, 2005 13:19   LINUX Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hmmm... Myślę, że możnaby troszeczkę tutaj ideę Open Source i GNU GPL zaprezentować... Dokładniej LINUX-a...

Poniżej zamieszczam artykulik mojego autorstwa na temat: "Czym jest Linux?!" - pisany był dla totalnych żółtodziobów nie wprowadzonych i nie znających świata Linux-a, więc osoby nieco bardziej wtajemniczone mogą uznać go za nieco banalny i śmieszny... sądzę jednak, że niektórym przyda się ta garstka wiedzy w łatwoprzyswajalnej formie:

"Czym jest Linux?!"

Linux jest DARMOWYM systemem napisanym przez Linusa Torvaldsa w 1991r. Jest on objęty licencją Open Source, co oznacza iż jego kod źródłowy jest ogólnodostępny i każdy może go edytować do woli, oraz rozpowszechniać w zmienionej formie, nie narażając się na oskarżenie o piractwo, czy łamanie praw autorskich. Dzięki licencji Open Source powstało niezwykle wiele dystrybucji tego systemu. Różnią się one od siebie zarówno ilością i jakością oprogramowania, wykorzystywanymi technologiami, jak i poziomem trudności. Najłatwiejsze z nich są już niemal równie proste i przyjemne w użytkowaniu jak komercyjne i drogie systemy M$ Windows. Linux wcale nie jest już taki trudny, jak kilka lat temu, kiedy to był systemem jedynie dla garstki "wtajemniczonych". Obecnie cała trudność w jego użytkowaniu polega zazwyczaj po migracji z systemu Windows na zmianie przyzwyczajeń nabytych przez użytkowanie produktu Micro$oftu.

System Linux pozwala nam na surfowanie po internecie, programowanie, pracę biurową, słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów z równą łatwością jak komercyjne systemy. Jego jedyną wadą jest fakt, iż nie jest on kompatybilny z systemem plików '.exe', a co za tym idzie, nie pozwala nam korzystać z aplikacji wykorzystywanych przez Windows. Istnieją wprawdzie programy emulujące pliki .exe, stoją one jednak jeszcze na bardzo niskim poziomie i osobiście nie polecam tego sposobu odpalania aplikacji, tym bardziej, że większość Windowsowych programów posiada swoje Linuxowe odpowiedniki, wystarczy ich tylko poszukać. Jedynym problemem pozostają więc gry. Tych nie odpalimy na Linuxie, a dystrybutorzy niezwykle rzadko tworzą osobne wydania gier na platformę Linux. Jeśli jednak nie wykorzystujemy komputera do gry, to Linux jest dla nas wspaniałym rozwiązaniem.

Dzięki jego coraz lepszej komunikacji z użytkownikiem i łatwości możemy niewiele większym kosztem pracy zapewnić sobie system znacznie szybszy(Linux wykorzystuje najnowsze technologie!), stabilniejszy(Linux się nie zawiesza - nie zdarzyło mi się to nigdy w życiu!) i bezpieczniejszy(Linux jest nieustannie aktualizowany, co niezwykle utrudnia życie hackerom, oraz jest platformą na która niemal nie powstają wirusy!). A to wszystko ZA DARMO!!!

Kto raz zaprzyjaźni się z Linuxem, już nigdy go nie opuści - GWARANTUJE!!!



"Nadchodzi Czas Zmian, Czas Migracji, Czas kiedy upadnie Jarzmo Windowsów, kiedy to dane wam będzie wybrać lepszy system, całkowicie za darmo..."

***

Teraz pytanie do was?! Czy zetknęliście się z systemem Linux?! Jeśli tak, to jakie są waszym zdaniem jego zalety i wady (o ile są jakieś?!), natomiast jeśli nie, to czy zamierzacie wypróbować ten system?!

_________________
"Życie przeminie bezpowrotnie, niczym łzy pośród deszczu... - Pozostaną wspomnienia..."
- Yarpen Abbil


Ostatnio zmieniony przez Yarpen_Abbil dnia Sro 17 Sie, 2005 08:56, w całości zmieniany 1 raz
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
scv
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Pon 15 Sie, 2005 14:03   

Swgo czasu z Linuxa miałem okazję korzystać, ale wspominam to tragicznie, mój komputer szybciej chodzi pod wodzą Win Small Business Server 2003 PL Premiu Edition, niż pod Linuxem, poza tym Linux b. często nie wykrywa modemów wewnętrznych, a czesem i innego sprzętu, jak jest to w moim przypadku[nie wykrywa modemu zewnętrznego, drukarki, karty dźwiękowej], więc dla mnie jest systemem z góry skazanym na porażkę. Poza tym, jest również dziurawy, podobnie jak Windows[Noid mi to mówił, jako użytkownik Linuxa]. Poza tym liczą się dla mnie pewne funkcje Windowsa, a na open offica patrzeć nie potrafię, ponieważ ma zawyżone wymagania sprzętowe. Powracać do niego nie zamierzam, po tej krótkiej znajomości.

Swoją drogą Linux nie w każdym wydaniu jest darnowy, od dłuższego czasu są wersje w pełni płatne, można więc podejrzewać, że w przyszłości, będzie tak samo płatny jak Windows, z tą przewagą Windowsa, że dla niego będzie pisana[tak jak do tej pory] większość gier, a i bardzo wiele programów.
Powrót do góry
Tremere Płeć:Kobieta
Aktywista
velvet velour
Aktywista


Dołączyła: 11 Lip 2005
Posty: 1551
PostWysłany: Wto 16 Sie, 2005 07:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A kto był autorem tego tekstu? Nie podając autora łamiesz prawa autorskie.
Ja używam XP, jak dla mnie to najbardziej funkcjonalny w tym momencie system operacyjny. Choćby dlatego że zajmuję się grafiką, muzyką i fotografiką, a on jest multimedialny pod tym względem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
scv
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Wto 16 Sie, 2005 08:45   

Stasilena napisał/a:
A kto był autorem tego tekstu? Nie podając autora łamiesz prawa autorskie.
Ja używam XP, jak dla mnie to najbardziej funkcjonalny w tym momencie system operacyjny. Choćby dlatego że zajmuję się grafiką, muzyką i fotografiką, a on jest multimedialny pod tym względem.


Musiałaś nie zauważyć, napisał tam, że on jest tego autorem.
Powrót do góry
Shaleniec Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Dołączyła: 27 Kwi 2005
Posty: 798
PostWysłany: Wto 16 Sie, 2005 08:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Poniżej zamieszczam artykulik mojego autorstwa na temat: "Czym jest Linux?!"


czytaj uwaznie, złotko Smile

_________________
bądź przy mnie blisko
bo tylko wtedy
nie jest mi zimno

H. Poświatowska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
scv
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Wto 16 Sie, 2005 10:11   

Shaleniec napisał/a:
Cytat:
Poniżej zamieszczam artykulik mojego autorstwa na temat: "Czym jest Linux?!"


czytaj uwaznie, złotko Smile



Czytania ze zrozumieniem obecnie się ponoć w szkołach uczy, ale jak się to robi, widać w przypadku powyższym.
Powrót do góry
Crakken Płeć:Mężczyzna
Junior
Junior


Dołączył: 29 Mar 2005
Posty: 126
Ikona Tematu/Postu PostWysłany: Wto 16 Sie, 2005 10:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Heh. jestem graczem, więc chcąc, nie chcac jestem skazany na okienko. a jesli chodzi o kontakt z linuksem, po raz kolejny posunę się jedynie do podania linku: Komix
Oraz odsyłam do zapoznania się również z moją opinią na jego temat.
PS. pierwszą częśc (do linku) pisałem jedną ręką, bo w drugiej trzymałem słodką bułkę ^^*...

_________________
Nic, bowiem mój ty przemądrzały kolego, to nie takie zwyczajne nic, produkt lenistwa i niedziałania, lecz czynna i aktywna Nicość, to jest doskonały, jedyny, wszechobecny i najwyższy Niebyt we własnej nieobecnej osobie!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Yarpen_Abbil Płeć:Mężczyzna
Dociekliwy
Dociekliwy


Dołączył: 18 Maj 2005
Posty: 238
PostWysłany: Sro 17 Sie, 2005 09:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ech.... Trzeba was troche uświadamiać w dziedzinie "Linux". Oto 2 opisy dystrybucji Linuxa (mojego autorstwa):

(Pojawiają się one również na stronie http://linux.prox-net.pl , jednak tutaj także będę je zamieszczał na bieżąco...)

Mandriva/Mandrake

Osobiście od Mandrake Linux zaczęłem swoją przygodę z Linuxem. Mandriva Linux jest moim zdaniem jednym z najlepszych systemów dla początkujących użytkowników. Został on napisany z myślą o praktycznym i łatwym zastosowaniu nowoczesnych technologii w domu i biurze. Jest on niezwykle prosty i intuicyjny, osobiście nie spotkałem jeszcze łatwiejszego Linuxa od Mandrivy. Jego główną zaletą jest rozbudowany Panel Konfiguracyjny, przypominający nieco "Panel Sterowania" z systemów Windows. Jego instalacja i konfiguracja jest bezbolesna, poradzi z nią sobie każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z komputerem. Mandriva zaraz po instalacji oferuje nam niemal wszysto czego nam potrzeba - narzędzia biurowe, przeglądarkę WWW, klienta poczty, klient FTP, odtwarzacze multimedialne, komunikator internetowy, edytor graficzny, edytor html, narzędzia programistyczne i wiele, wiele innych. Osobiście doinstalowałem sobie tylko kilka aplikacji, m.in. Kadu i FireFoxa które były w standardzie zastępowane mniej lubianymi przezemnie aplikacjami. Co do aplikacji, to wszystkie potrzebne aplikacje znalazłem w najwygodniejszej formie, jako instalatory RPM. System zależności między pakietami sprawdza się sam, a aktualizacja pakietów przebiega bezproblemowo. Nie grzeszy wprawdzie szybkością, jednak nie jest także wolny. Do wad należy zaliczyć nieco starsze niż w innych dystrybucjach wersje m.in. środowisk graficznych i problemy z ich aktualizacją do nowszych wersji. Kolejną wadą jest delikatna niestabilność. Przynajmniej w moim przypadku kilkakrotnie aplikacje wyrzucały błędy i wyłączały się. Mimo wszystko uważam, że jest to system dobry na początek. Pozwala nauczyć się czegokolwiek i nie sprawia większych problemów w użytkowaniu. Osobiście wspominam ten system bardzo ciepło.



Fedora Core

Fedora w moim przypadku okazała się bardzo niepokornym narzędziem. System ten, jest zazwyczaj pionierem w drożeniu najnowszych technologi. Jest pod tym względem zawsze o krok przed innymi dystrybucjami. Opiera się on zawsze o najnowsze wersje pakietów i oferuje wsparcie dla najnowocześniejszych technologii. Wszystko byłoby piękne gdyby nie działo się to kosztem jego stabilności, gdyż ta zdecydowanie nie zachwyca. Aplikacjom zdarza się "zaspać", tj. reagować z opóźnieniem. System ten nadaje się zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych użytkowników. Dzięki temu stał się najpopularniejszą dystrybucją Linuxa na świecie. Jego instalacja jest łatwa i nie powinna nikomu sprawiać problemów, tak samo jak konfiguracja. Mnie system po instalacji nie zachwycił. Miał wprawdzie wszystkie potrzebne aplikacje w najnowszych wersjach, gdyż istniała możliwość ich bardzo szczegółowego wyboru przy instalacji, lecz był niezwykle niestabilny. Dopiero podczas aktualizacji pokazał co potrafi. Sam zaktualizował kernel, z czym spotkałem się po raz pierwszy. Trzeba zaznaczyć iż aktualizacja w Fedorze to przyjemnośc. Niezwykle sprytnie zorganizowany Agent Aktualizacji wykonuje większość pracy za nas. Po aktualizacji zdolność do koegzystencji z tym systemem zdecydowanie wzrasta. System robi się stabilny i praca na nim staje się przyjemna. Z powodu dużego rozbudowania system ten zdecydowanie nie jest zbyt szybki, lecz jest naprawdę nowoczesny. Niemal wszystko co potrzebowałem znalazłem dla niego w bardzo wygodnej formie - instalatorów RPM. Nie miałem większych problemów z zależnościami. Za systemem tym przemawia nowoczesność, choć niejednokrotnie bywa ona okupowana błędami. System ten mogę polecić jednak z czystym sercem każdemu, kto ma jakiekolwiek, choćby najmniejsze doświadczenie w pracy z Linuxem. Mimo iż system zaraz po instalacji nieco mnie przeraził, to stale aktualizowany pokazuje się z jak najlepszej strony.



Dodam tylko, że większość (ale nie wszystkie) moich doświadczeń z w/w systemami odnosi się do ich wersji wersji Mandrake/Mandriva 10.1 i 10.2 i Fedora Core 4...

_________________
"Życie przeminie bezpowrotnie, niczym łzy pośród deszczu... - Pozostaną wspomnienia..."
- Yarpen Abbil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Shaleniec Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Dołączyła: 27 Kwi 2005
Posty: 798
PostWysłany: Sro 17 Sie, 2005 09:17    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

a skąd mozna wziasc tego linuxa? O_o

_________________
bądź przy mnie blisko
bo tylko wtedy
nie jest mi zimno

H. Poświatowska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Yarpen_Abbil Płeć:Mężczyzna
Dociekliwy
Dociekliwy


Dołączył: 18 Maj 2005
Posty: 238
Ikona Tematu/Postu PostWysłany: Sro 17 Sie, 2005 09:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Heh...

Jest wiele opcji... Najlepsza, to po prostu pobranie z internetu, jednak do tego potrzebne jest mocno przepustowe łącze... Czasami trzeba pobrać wiele CD (w moim przypadku rekord to 14, ale przeciętnie to ilość rzędu 1-5 CD) ...

Lista serverów lustrzanych dla systemu Mandriva - nie polecam pobierać wersji beta, lub test, najlepiej wybierać STABILNE wersje:

- LE2005 ISO CD/i586 (Jest to wersja 10.2 przeznaczona dla komputerów klasy Pentium/Duron i mocniejszych [aż do procesorów 64-bitowych], NIE OBSŁUGUJE PROCESORÓW 64-bitowych!!!!),

- LE2005 ISO CD/x86_64 (wersja 10.2 przeznaczona dla PROCESORÓW 64-bitowych).

Tutaj macie listę serverów:
http://www1.mandrivalinux.com/pl/ftp.php3

To jest oficjalna lista serverów ze strony http://mandriva.pl !!! Wersja Mandriva 10.2 to 3 CD...

Gdyby ktoś wolał inną dystrybucję (dla "zielonych" naprawdę polecam TĄ), to pisać Wink ....

Pozatym można kupić te CD/DVD, lub przegrać od kogoś (na allegro można kupić Linuxy za grosze) ...

_________________
"Życie przeminie bezpowrotnie, niczym łzy pośród deszczu... - Pozostaną wspomnienia..."
- Yarpen Abbil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Shaleniec Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Dołączyła: 27 Kwi 2005
Posty: 798
PostWysłany: Sro 17 Sie, 2005 20:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

heh : o ponoć Linux bezplatny, wiec czmeu kupowac?

_________________
bądź przy mnie blisko
bo tylko wtedy
nie jest mi zimno

H. Poświatowska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
DJ-ScorpioN Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Sie 2005
Posty: 20
Ostrzeżeń:
 1/3/6
PostWysłany: Czw 18 Sie, 2005 08:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Eeeeee... Mówiąc szczerze osobiście wolę Windows XP Professional SP 2... On jest jak dla mnie The Best i stoi na 1 miejscu

_________________
"Muzyka Elektroniczna dodaje mi sił do życia i lepsze spojżenie na świat"
DJ-SCORPION
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
4071101
Yarpen_Abbil Płeć:Mężczyzna
Dociekliwy
Dociekliwy


Dołączył: 18 Maj 2005
Posty: 238
PostWysłany: Czw 18 Sie, 2005 09:17    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cytat:
heh : o ponoć Linux bezplatny, wiec czmeu kupowac?


- Bo nie zawsze da się go zassać z neta (np. modemowcy), a na allegro chcociażby jego koszt wynosi średnio około 2-3 zeta od CD i 5-8 od DVD, więc sprzedawcy naprawdę nnie biją na tym kasy... Ja osobiście zasysam Linuxy z neta, bo dysponuje dość przepustowym i szybkim łączem....

Cytat:
Eeeeee... Mówiąc szczerze osobiście wolę Windows XP Professional SP 2... On jest jak dla mnie The Best i stoi na 1 miejscu


- Oks, dzięki napisałeś jakie jest twoje zdanie, ale wypadałoby uzasadnić swoje stanowisko... Zetknęłeś się z Linuxem?! Co Win XP SP2 ma od niego lepszego?!

_________________
"Życie przeminie bezpowrotnie, niczym łzy pośród deszczu... - Pozostaną wspomnienia..."
- Yarpen Abbil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Pią 23 Cze, 2006 19:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

http://shipit.ubuntu.com
Można sobie zamówić całkiem za darmo płytki z dość ciekawą wersją Linuxa (Ubuntu). Nawet za przesyłkę nie płacicie. Wiem, bo już kiedyś zamówiłem sobie 10 sztuk wersji 5.10, teraz weszła 6.06 i czekam, aż dotrze.

System Ubuntu jest banalny w obsłudze, widzi partycję windowsową i dobrze żyje z tym drugim systemem na komputerze. Oprogramowanie typu pakiet biurowy czy Firefox instaluje się razem z systemem. Nie ma żadnych problemów z zainstalowaniem klientów GG czy Tlenu. Problem może być tylko z gierkami, bo te rzadko wychodzą w wersji na Linuksa. Istnieje program, ale niestety płatny do ich włączania (Cedega).

Do włączania windowsowych programów wystarczy darmowy Wine.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |