| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Kiedy!
Autor Wiadomość
Nana2
Gość
PostWysłany: Sob 25 Sty, 2003 14:36   Kiedy!

Bardzo jestem ciekawa kiedy będe miała pierwszy okres Embarassed .Mam już 12 lat moja koleżanka z klasy juz od 4 klasy ma okres i ciągle mi to mówi.
Proszę pomuszcie!! Crying or Very sad
Przejdź na dół
Nena
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Sob 25 Sty, 2003 17:55   

Nie mam pojęcia kiedy będziesz miała okres. Być może koleżanka kłamie - ale lepiej się przygotować.
Powrót do góry
Nana2
Gość
PostWysłany: Sob 25 Sty, 2003 19:22   

Ona naprawde ma okres nosi podpaski!A wogole to jest moja najlepsza przyjaciółka!I nigdy mnie nie kłamie
Powrót do góry
NaStKa Płeć:Kobieta
Dyskutant
Dyskutant


Dołączyła: 24 Sty 2003
Posty: 384
PostWysłany: Sob 25 Sty, 2003 19:41   :) Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nana koniecznie zaglądnij na stronkę: http://www.dzieci.best.pl/forum/viewtopic.php?t=299
Tam wszystko pisze....gdzie, kiedy jak!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nena
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Sob 25 Sty, 2003 20:59   

W takim razie przygotuj się. Noś podpaskę na wszelki wypadek Wink
Powrót do góry
NaStKa Płeć:Kobieta
Dyskutant
Dyskutant


Dołączyła: 24 Sty 2003
Posty: 384
PostWysłany: Sob 25 Sty, 2003 21:40    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Radzę ci żebyś przygotowała się na chwilę gdy nadejdzie okres. Najlepiej miej zawsze przy sobie podpaskę albo paczkę chysteczek higienicznych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nena
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Sob 25 Sty, 2003 21:55   

Albo wkładkę (lub kilka, nie wiadomo jak obfity będzie okres) Posłyszałam, że pierwotne zastosowanie wkładki to nie plamienie tylko nieobfity okres.
Powrót do góry
KleO
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Nie 26 Sty, 2003 10:30   HEHE

ODPOWIEDZI NA TO TU ! CZYTAJ UWAŻNIE :

„ Między nami kobietkami ”


Poznajcie dwie siostry i ich Mamę:

Basia
Ma 11 lat, lubi szaleć na wrotkach i być w centrum uwagi.

Kasia
Ma 13 lat, niedawno weszła w okres dojrzewania.
Poznaje pierwsze tajniki dorosłości.
Trochę przestraszona, trochę podekscytowana.

Mama
Radzi sobie z nimi całkiem nieźle.





Co się ze mną dzieje ?

- Mamo, co to jest dojrzewanie ?
- Dojrzewanie ? Uważaj, Basiu, nie jedz tych porzeczek, są jeszcze zielone !
- Przecież nie są zielone, tylko czerwone.
- Ale to są czarne porzeczki. Kiedy owoce są czerwone, to są jeszcze zielone...to znaczy, niedojrzałe.
- Nic nie rozumiem, to one są czarne, czerwone czy zielone ?
- Najpierw owoce są drobne, twarde i zielone. Potem rosną, czerwienieją, ale jeszcze nie nadają się do jedzenia. Dopiero kiedy owoce stają się czarne, poznajemy, że są już dojrzałe. Czy o to ci chodziło z tym dojrzewaniem ?
- Nie chodzi mi o porzeczki, ale to też dobrze wiedzieć ! Znalazłam w pokoju Kasi „ Poradnik dla dziewczynek w okresie dojrzewania ”. Czy to znaczy, że moja siostra dojrzewa, tak jak porzeczka ? Czy dlatego ma czerwone kropki na twarzy ?



· Dojrzewanie to taki okres w życiu człowieka, kiedy organizm przygotowuje się do tego, by stać się dorosłym. Dziewczynki zmieniają się w kobiety, chłopcy – w mężczyzn. Zauważyłaś, że twoja siostra nie tylko szybciej rośnie, ale także zmienia się jej sylwetka, nabiera bardziej kobiecych kształtów.
· W okresie dojrzewania pojawiają się też inne zmiany, na przykład trądzik... Nie powinnaś się z tego wyśmiewać. Te wszystkie zmiany nie są łatwe, bo dotyczą nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale całego organizmu. Pamiętaj, że w tym czasie Kasia może czasami czuć się nie najlepiej i wszyscy musimy otoczyć ją opieką. Przyda ci się trochę wiadomości na ten temat, bo nie tylko będziesz mogła pomóc siostrze w trudniejszych chwilach, ale sama będziesz to niedługo przeżywała.


- Ja nie chcę. Jeżeli nagle obudzę się z tłustymi włosami i trądzikiem, to nie pójdę do szkoły !



Nie martw się. Zmiany nie przyjdą nagle w ciągu jednej nocy. Okres dojrzewania zwykle zaczyna się między 10 a 16 rokiem życia i trwa kilka lat. Niektóre zmiany nastąpią dość szybko, ale inne będą pojawiały się powoli na przestrzeni kilku lat. Zmiany te wcale nie będą takie straszne, jeśli będziesz znała ich przebieg i przyczyny.



To naprawdę ekscytujący okres w życiu, kiedy z dziewczynki zmieniasz się w kobietkę !



Różnimy się od siebie i nie wszyscy jednocześnie wchodzimy w okres dojrzewania, zależy to od wielu rzeczy. Twój organizm sam podejmie decyzję w najwłaściwszym dla niego okresie. Nie martw się więc jeśli nie przechodzisz tych samych zmian co inni.


SPÓJRZ ! Z DZIEWCZYNKI STAJESZ SIĘ... KOBIETKĄ !

· SZYBCIEJ ROŚNIESZ
· SYLWETKA NABIERA KOBIECYCH KSZTAŁTÓW ZAOKRĄGLAJĄ SIĘ BIODRA, POŚLADKI, UDA I RAMIONA
· ROSNĄ PIERI
· WZMAGA SIĘ POCENIE ( W ZWIĄZKU Z TYM MOŻE POJAWIĆ SIĘ NIEPRZYJEMNY ZAPACH )
· MOGĄ SIĘ PRZETŁUSZCZAĆ WŁOSY I CERA
· MOŻE POJAWIĆ SIĘ TRĄDZIK
· NA WZGÓRKU ŁONOWYM, POD PACHAMI ORAZ NA NOGACH ROSNĄ WŁOSY
· POJAWIA SIĘ WYDZIELINA ŚLUZOWA Z POCHWY
· ZACZYNA SIĘ MIESIĄCZKOWANIE
· ZMIENIA SIĘ SAMOPOCZUCIE – MOGĄ WYSTĘPOWAĆ ZŁE NASTRONE, ZMĘCZENIE, ROZDRAŻNIENIE.



- Mamo, spójrz ! Wyglądam okropnie ! Nie pójdę w tym na urodziny Maćka ! Wszystko jest za ciasne. Dlaczego jestem taka gruba ?!
- Uspokój się, Kasiu, zaraz znajdziemy jakąś radę... Tak to bywa w okresie dojrzewania. Wcale nie jesteś gruba: po prostu, zmieniasz się.






Zmienia się sylwetka

Stałaś się wyższa, zmienia się kształt twoich bioder, zaokrąglają się pośladki i uda, bo to właśnie kobiece hormony, estrogeny, powodują wzrost tkanki tłuszczowej w tych miejscach. Nie powinnaś się bać, że przytyjesz, jeżeli będziesz się zdrowo odżywiać i zażywać dużo ruchu. To naturalne, że Twoja sylwetka się zaokrągla – po prostu nabiera cech kobiecych. To jest ładne !

Powiększają się piersi

Powiększyły Ci się piersi. Dzieje się to stopniowo i z dnia na dzień nie zauważasz zmiany. Nie martw się, jeśli jedna pierś jest trochę większa od drugiej – to zupełnie normalne zjawisko w okresie rozwoju. Nieznaczne różnice w wielkości piersi są zupełnie normalne nawet u dorosłych kobiet. Dobrze dobrany stanik to świetnie koryguje. Przyznaj sama – czy to nie wygląda ładniej, niż deseczka, jaką do niedawna byłaś ?

Pocisz się częściej

Z powodu hormonów Twoje gruczoły potowe pracują z większą energią i wydzielają pot, który w zetknięciu z powietrzem wywołuje nieprzyjemny zapach. Musisz pamiętać, że czasem sami nie czujemy własnego zapachu, ale dla naszego otoczenia nie jest to miłe. Dlatego trzeba szczególnie dbać o higienę.

Dobry wygląd = dobre samopoczucie.
Dobre samopoczucie = dobry wygląd.

Skóra i włosy

W okresie dojrzewania z powodu hormonów gruczoły łojowe „ starają się ” trochę za bardzo. Włosy i skóra zaczynają się przetłuszczać – mogą pojawić się wypryski i konieczność częstszego mycia głowy. Może pojawić się również łupież.

Owłosienie

Również normalnym zjawiskiem jest pojawienie się włosów w okolicach organów płciowych – na wzgórku łonowym, a także pod pachami i na nogach.

Wydzielina śluzowa

Z pochwy zaczyna wydzielać się przezroczysty lub białawy śluz, który może lekko poplamić bieliznę. Nie jest to nic niepokojącego. Wszystkie kobiety mają wydzielinę pochwową, a jej obfitość jest różna w zależności od fazy od fazy cyklu menstruacyjnego.

Miesiączka

To znak, że nie jesteś już małą dziewczynką ! Jest to z pewnością największe przeżycie ! To coś nowego i tajemniczego... Twoje ciało dało Ci znak, że przestała być dzieckiem, że jesteś kobietką. Menstruacja jest naturalną częścią życia każdej z nas Możesz czuć się nieswojo, kiedy dostaniesz ją pierwszy raz, i nic dziwnego – większość dziewcząt tak reaguje. Zobaczysz, to nic takiego, po prostu potrzebujesz trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do tego. Pomoże Ci twoja nowa przyjaciółka – p o d p a s k a.



- Kasiu, a wracając do początki naszej rozmowy: przestań rozpaczać. Przecież dotychczas też wyrastałaś z różnych rzeczy i nie było to tragedią. Mam dla ciebie coś, w czym będziesz dobrze wyglądała na urodzinach kolegi. Przymierz i powiedz sama – czy nie lepiej wygląda to na tobie niż na wieszaku ? Stałaś się zgrabną panienką, trzeba tylko umieć się podkreślić.
- Mamo, jesteś cudowna ! Magda zzielenieje ! Zaczyna mi się podobać to dojrzewanie. A tę przyciasną bluzkę chyba oddam Basi.





„ Między nami kobietkami 2 ”



- Mamo, słyszałam jak rozmawiałaś z Kasią o „monstruacji ”. Co to jest ?
- „ Monstruacja ” ? Nie słyszałam o czymś takim. Tak można nazwać ten świeży siniak na twoim kolanie, Basiu. Chyba masz na myśli „ menstruację ” ?



Słowo „ menstruacja ” oznacza miesiączkowanie i pochodzi z łaciny. W języku łacińskim „ mensis ” znaczy „ miesiąc ”. Potocznie miesiączkę nazywa się też „ okresem ”.

Miesiączka jest to wydalanie z pochwy wydzieliny miesiączkowej.

Ma ona brązowo – rdzawy kolor, ale nie jest to sama krew. Wydzielina miesiączkowa składa się z resztek złuszczonej błony śluzowej macicy oraz niewielkiej ilości krwi, która znajdowała się w tej błonie. Jej ciemno – rdzawy kolor pochodzi stąd, że wydzielina, spływając wolno przez pochwę ulega działaniu pewnych substancji, pod wpływem których ciemnieje. Jak widzisz, nie ma w tym nic strasznego ! Jednym słowem, miesiączka to znak, że ciało kobiety jest zdrowe i właściwie funkcjonuje.


- To ja będę miała menstruację, to brzmi bardziej wytwornie ! A kiedy to będzie ?


Każda dziewczynka staje się kobietą w swoim własnym rytmie. Nie można określić dokładnego momentu, kiedy rozpoczniemy miesiączkowanie. Każdy organizm sam o tym decyduje.


Jeżeli do 14 roku życia nie wystąpią żadne zmiany związane z okresem dojrzewania, lub do 16 roku życia nie wystąpi miesiączkowanie mimo pojawienia się innych zmian, należy zwrócić się do lekarza.


Bardzo ogólnie mówiąc, zaczynamy miesiączkować:

- około 2 lata po tym, jak zaczęły rosnąć piersi
- niedługo po wystąpieniu owłosienia łonowego
- po pojawieniu się pierwszej wydzieliny śluzowej z pochwy


Miesiączka trwa zazwyczaj 3 do 7 dni. Czas pomiędzy jedną miesiączką a drugą nazywamy cyklem menstruacyjnym.


- Moja pierwsza miesiączka trwała 3 dni, a w następnym miesiącu była tylko brązowa wydzielina na bieliźnie. Teraz denerwuję się, bo minęło 35 dni i nic się nie dzieje. Co to może znaczyć ?

Pierwsze miesiączki nie zawsze występują regularnie. Czasem bywa tak, że po pierwszej menstruacji następne pojawiają się dopiero po 2 lub 3 miesiącach i mogą trwać od 1 do 10 dni. Po pewnym czasie cykl menstruacyjny powinien się uregulować i miesiączki będą się pojawiać w regularnych odstępach. Często można spotkać stwierdzenia, że średnia długość cyklu to 28 dni. W rzeczywistości 28 – dniowy cykl ma niewiele kobiet, zaledwie 13 – 15 %. Długość cyklu jest cechą indywidualną i może wynosić od 21 do 35 dni, a rozbieżność w długości cyklu w poszczególnych miesiącach nie powinna przekraczać 5 dni.


Musi minąć trochę czasu – około 2 lat lub dłużej, nawet do 5 lat – zanim Twój organizm wypracuje własny regularny cykl menstruacyjny.


Bardzo ważne jest, żebyś używała kalendarzyka i zaznaczała dni, kiedy zaczyna się miesiączka i jak długo trwa. Jest to bardzo proste i bardzo przydatne. Powinnaś go mieć pod ręką podczas wizyty u lekarza, ponieważ lekarz zazwyczaj chce wiedzieć, kiedy była ostatnia miesiączka. Będziesz mogła również sprawdzić, czy Twój organizm wypracował już sobie regularny cykl menstruacyjny.


P.S. Wiem, że dużo tego jest, ale to jest bardzo CIEKAWE !
Powrót do góry
Nena
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Nie 26 Sty, 2003 11:03   

Pyfffff... Kleo, prosze...
Powrót do góry
NaStKa Płeć:Kobieta
Dyskutant
Dyskutant


Dołączyła: 24 Sty 2003
Posty: 384
PostWysłany: Nie 26 Sty, 2003 12:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

KleO niezamęczaj nas tymi samym artukułem!
Crying or Very sad Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Blanka Płeć:Kobieta
Moderator


Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 25 Sty 2003
Posty: 632
PostWysłany: Nie 26 Sty, 2003 14:11   nie rozpaczaj! Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

dostaniesz okresu w swoim czasie. kolezanka chyba nie klamala skoro nosila podpaski, ale skoro jest twoja przyjaciulka to czemu ci to mowi przeciez widzi ze tego nie lubisz.
mysle ze okres dostaniesz po zwiastunach ktore nie raz byly pisane w horum.na wszelki wypadek nos podpaske,wkladke czy chusteczki (mozec wziasc tez zmienne majtki)jak mowily kolezanki. powodzenia!

_________________
'...abyś pewnego dnia odkrył, że baśń może się nieco różnić od twoich wyobrażeń.'
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
7399523
Nena
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Nie 26 Sty, 2003 14:58   

I dopowiem, tak jak kiedyś: możesz też nosić wkładkę (lub kilka - nie wiadomo jak obfity będzie okres) A zmina majtek w szkole... Hm... To raczej dyskomfort Wink Radzę te inne propozycje Blanki.
Powrót do góry
NaStKa Płeć:Kobieta
Dyskutant
Dyskutant


Dołączyła: 24 Sty 2003
Posty: 384
PostWysłany: Nie 26 Sty, 2003 16:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Zabezpieczenie przed okresem jest bardzo ważne, szczególnie jeżeli ma on nastąpić już niedługo....zaopatrz sie w podpaskę!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
NaStKa Płeć:Kobieta
Dyskutant
Dyskutant


Dołączyła: 24 Sty 2003
Posty: 384
PostWysłany: Nie 26 Sty, 2003 16:35    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ja przynajmniej taak robię....tzn. noszę ze sobą podpaskę....tak na wszelki wypadek....innym też to radzę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nena
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Nie 26 Sty, 2003 16:54   

Tak, też to robie, ale niekiedy rodzice innych nastolatków mają takie miny Shocked kiedy się o tym dowiedzą... tylko ciekawa jestem - czemu? Confused
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |