| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Ograniczanie praw konstytucyjnych
Autor Wiadomość
Kimex Płeć:Mężczyzna
Junior
Junior

Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 114
PostWysłany: Pon 01 Wrz, 2008 21:08   Ograniczanie praw konstytucyjnych Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

do usunięcia


Ostatnio zmieniony przez Kimex dnia Czw 16 Lip, 2009 00:18, w całości zmieniany 1 raz
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Pon 01 Wrz, 2008 22:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Uważam, że szkoła może sobie wprowadzać zasady jakie chce, oczywiście pod warunkiem braku przymusu edukacji. No, ale ja nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek aktów prawnych.

Szczerze mówiąc, nie wiem jak to wygląda od strony prawnej, ale podejrzewam, że takie sprawy reguluje jakaś ustawa albo ministerialna uchwała albo. Taki punkt regulaminu raczej nie jest sprzeczny z ustawą zasadniczą.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Pon 01 Wrz, 2008 22:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ważnym faktem w takich rozważaniach jest fakt, że nauczyciel ma prawo Ci usprawiedliwić nieobecnosci, a nie obowiązek - Pisemne usprawiedliwienie jest to uargumentowanie przyczyn Twojej nieobecności. Jeśli wychowawca uzna że jest takowa przyczyna nieadekwatna - może nie przyjąć usprawiedliwienia.

Tak więc wszelkie "Ja se mogę sam" można sobie między bajki włożyć. Owszem, mozesz sam, ponieważ Twój podpis ma już moc prawną - tak więc podpisz złożony pod usprawiedliwieniem tworzy z niego prawnie dokument. Złożenie takiego dokumentu nie równa się usprawiedliwieniu nieobecności.

Dlatego też nauczyciele - korzystając z w/w prawa - uznają że to sprawa rodziców (Którzy tak czy owak w czasach dzisiejszych często i do 25 roku życia obejmują pieczę nad potomkiem) czy Ci zezwolą synowi/córce na usprawiedliwianie samych siebie, czy jednak nie.


PS: Obowiązek szkolny jest do 18 roku życia, niezależnie czy idziesz do liceum, czy nie. Zarazem obowiązek szkolny kończy się na gimnazjum - tak więc możesz ukończyć gimnazjum w wieku 16 lat i zakończyć tok nauczania. Jeśli jednak nie zdasz trzy razy w gimnazjum - również kończy się Twój tok nauczania.


Mam nadzieję że sprawę jasno objaśniłem - chociaż oczywiście gdzieś się mogłem pomylić.

PS 2: Wydaje mi się że nieusprawiedliwione nieobecności w szkole są najmniejszym problemem dzisiejszej młodzieży, nie uważasz?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
pan_tograf Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 7
PostWysłany: Wto 02 Wrz, 2008 14:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A ja dodam jeszcze jedno. Jak szedłeś do szkoły, zapewne czytałeś jej Statut, prawda? :>
Składając dokumenty, zgodziłeś się na jego przestrzeganie. Jeśli w tymże statucie jest coś o usprawiedliwianiu tylko przez rodziców - wypadałoby się do tego zastosować, prawda?
Poza tym osobiście uważam, że niektórym po odebraniu dowodu po prostu odbija.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kimex Płeć:Mężczyzna
Junior
Junior

Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 114
PostWysłany: Wto 02 Wrz, 2008 16:03    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

do usunięcia


Ostatnio zmieniony przez Kimex dnia Sro 09 Maj, 2012 23:21, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Wto 02 Wrz, 2008 17:54    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sama Konstytucja jest wewnętrznie sprzeczna. Weźmy chociażby taki zapis:
Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
Przymusowe opodatkowanie, zezwolenia na budowę albo na ścięcie drzewa na swojej działce godzą w istotę praw własności (którą jest możność robienia z moją własnością co mi się rzewnie podoba, dopóki nie naruszam własności kogoś innego).

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kimex Płeć:Mężczyzna
Junior
Junior

Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 114
PostWysłany: Wto 02 Wrz, 2008 18:02    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

słupku . niestety nie dokończyłeś całego Artykułu i wyszło że Państwo może nas ograniczań

Artykuł 31 Rozdział drugi Paragraf 3:
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiame tylko w ustawie i tylko wtedy gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego BEZPIECZEŃSTWA lub porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska , zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób . Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw .

Tu jest owe ograniczanie morderców itp o którym mówiłem.


Edit : dodam jeszcze
Artykuł 70 Rozdział drugi Paragraf 1:Każdy ma prawo do nauki . Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania OBOWIĄZKU szkolnego określa ustawa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Wto 02 Wrz, 2008 19:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Misiek - Nie zrozumiałeś. Całą sprawę z naginaniem konstytucji przez nauczycieli, kiedy Ci nie uznają za ważne usprawiedliwień pisanych przez uczniów wyjaśniłem Ci w trzecim poście czarno na białym.

A jeśli chodzi Ci generalnie o sprzeczności ustaw z konstytucją - jest ich od groma, większość to takie pierdoły, że tylko idiotom chciałoby się zmieniać konstytucję pod takie właśnie ustawy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
pan_tograf Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 7
PostWysłany: Wto 02 Wrz, 2008 23:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ale niemożliwość usprawiedliwienia nieobecności nie oznacza ograniczenia prawa do nauki... To Ty je sobie w pewien sposób przez to ograniczasz, a nie ktoś Tobie.
Poza tym nikt Cię nie zmusza do uczęszczania do takiej szkoły.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Sro 03 Wrz, 2008 17:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Kimex napisał/a:
słupku . niestety nie dokończyłeś całego Artykułu i wyszło że Państwo może nas ograniczań

O to właśnie chodzi, że fragment przytoczony przeze mnie i fragment przytoczony przez Ciebie są nie do pogodzenia z sobą, bo w celu ochrony "porządku czy moralności publicznej" państwo może praktycznie dowolnie łamać moje prawa, które w innym punkcie zobowiązuje się bronić.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Sro 03 Wrz, 2008 21:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wygląda to tak, że nawet usprawiedliwienia pisane przez rodziców nie muszą być przyjęte. Rzadko tak jest, bo kto będzie dowodził, że siedziałeś w domu bo jest sprawdzian a mama napisała, że się zatrułeś albo byłeś u dentysty, po prostu nauczycielowi nie chce się podważać słów rodzica - zdarza się to bardzo rzadko. Jeżeli usprawiedliwiasz się sam, a dałeś podstawy ku braku zaufania, mogą Ci nie usprawiedliwić danych godzin. Jeżeli jednak naprawdę nie mogłeś być w szkole - pozwól usprawiedliwić się rodzicowi. Prawda jest taka, że mimo, że jesteś pełnoletni nie możesz decydować o wszystkim
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Sro 03 Wrz, 2008 21:26    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Moja koleżanka przez całą 2 klasę sama sobie pisała usprawiedliwienia (jako własna matka) i nikt się jej nie uczepił. Dziewczyny mają łatwiej (kwestia charakteru pisma) Razz

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Czw 04 Wrz, 2008 06:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Słupek - Akurat płeć do podrabiania podpisów (Czy ewentualnie całej treści) nie ma wiele do znaczenia : )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
czarodziejka Płeć:Kobieta

Dołączyła: 16 Wrz 2008
Posty: 16
PostWysłany: Sro 17 Wrz, 2008 16:36    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ok, więc moze ja sie wypowiem na ten temat, bo studiuje prawo Smile

Wiec zgodnie z prawem, szkoła NIE MA NAJMNIEJSZEGO prawa tworzyc WŁASNYCH przepisow prawnych. Kazdy jeden punkt regulaminu MUSI zgadzać się z ustawą zasadniczą (konstytucją) i ustawami ktora z niej wyplywają, a ktore rowniez sa z nia zgodne. Nie ma czegos takiego, jak osoba na utrzymaniu rodzicow,czy nie na utrzymaniu rodziów. Jesli uczeń konczy 18 lat ma pełne prawo konstytucyjne decydowaniu o sobie i nikt nie moze mu tego zabronic, ani rodzice, ani szkola, ani nikt inny (CHYBA, ze osoba ta zostanie ubezwłasnowolniona prawomocnym wyrokiem sadu, albo nie jest sama w stanie o sobie decydowac (choroba psychiczna, uposledzenie umyslowe albo cielesne). Więc takze ma jak najpełniejsze prawo pisania usprawiedliwien w swoim imieniu. Inna sprawą jest to, ze te uspawiedliwiena mogą nie zostać uwzględnione, bo nauczyciel ma prawo nie obowiazek usprawiedliwienia nieobecnosci ucznia, ale nie zmienia to faktu, ze musi przyjąc usprawiedliwienie przez owego ucznia napisane, co oczywiscie nie jest rownoznaczne z tym, ze musi tą nieobeność usprawiedliwić...
biggrin
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Sro 17 Wrz, 2008 20:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Owszem, jest pełnoletni, ma pełną zdolność do czynności prawnych, ma prawo odpowiadać za siebie, tu zwalniać się, ale wiesz jacy są nauczyciele.. Po prostu od razu zakładają, że ktoś taki usprawiedliwia się bez powodu a uczniowi ciężko jest przekonać, że ma się rację. Z nauczycielem nie wygrasz, ja bym na jego miejscu prosiła np. mamę o potwierdzenie lub po prostu o usprawiedliwienie. Prawo prawem, ale niestety jako zwykły uczeń jesteś często dla nauczyciela tylko gówniarzem, który nie ma racji. A dochodź swoich praw.. ja raz próbowałam powołać się na statut szkoły, powiem Ci, że i w tym nie wygrałam.
Ustawa zasadnicza swoją drogą, a to co się dzieje w szkołach swoją. Możesz dochodzić swoich praw? Ale komu by się chciało użerać w ostatni rok/dwa szkoły..

A gdzie koleżanka studiuje prawo? biggrin
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |