Wysłany: Nie 11 Sie, 2002 18:23 okres a wokalistyka
Moja nauczycielka wokalistyki mówi, że będę lepiej śpiewać (lepiej "wyciągnę") jak będę miała okres. Dobrze by było, gdybym go miała, właśnie z powodu na wokal, ale nie wiem, kiedy (chodzi mi o to w jakim wieku) powinnam go dostać i jakie są "objawy" okresu. Bardzo bym była wdzięczna także za wyjaśnienie/potwierdzenie tego co dzieje się z głosem, gdy dostaje się okres.
Wysłany: Sro 14 Sie, 2002 20:48 Re: okres a wokalistyka
Myszonka napisał/a:
Moja nauczycielka wokalistyki mówi, że będę lepiej śpiewać (lepiej "wyciągnę") jak będę miała okres. Dobrze by było, gdybym go miała,
Za kilka lat zapewne powiesz - jak mi było dobrze, gdy nie miałam okresu
Myszonka napisał/a:
właśnie z powodu na wokal, ale nie wiem, kiedy (chodzi mi o to w jakim wieku) powinnam go dostać i jakie są "objawy" okresu.
Koniecznie zaglądnij na stronę http://dzieci.best.pl/Trudne_pytania/index-trudne_pytania.htm i przeczytaj artykuły "Miesiączka" i "Rozwój seksualny" - z tych artykułów dowiesz się wielu szczegółów o dojrzewaniu i okresie. W skrócie - pierwszy okres zwykle mają dziewczyny w wieku 12-16 lat. Okresu trudno nie zauważyć. Najprościej mówiąc objawia się krwawieniem z pochwy. Jeszcze raz namawiam, do zaglądnięcia na powyższą stronę WWW.
Myszonka napisał/a:
Bardzo bym była wdzięczna także za wyjaśnienie/potwierdzenie tego co dzieje się z głosem, gdy dostaje się okres.
Na to pytanie niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć. Poszukam wśród znajomych lekarzy osoby kompetentnej w tej sprawie. Uzbrój się zatem w cierpliwość.
Wysłany: Wto 27 Sie, 2002 19:39 Re: okres a wokalistyka
deg napisał/a:
Myszonka napisał/a:
Bardzo bym była wdzięczna także za wyjaśnienie/potwierdzenie tego co dzieje się z głosem, gdy dostaje się okres.
Na to pytanie niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć. Poszukam wśród znajomych lekarzy osoby kompetentnej w tej sprawie. Uzbrój się zatem w cierpliwość.
Rozmawiałem z lekarzem. Powiedział, że fakt występowania okresu nie ma bezpośredniego związku z głosem.
Podczas dojrzewania wszystko intensywnie się rozwija, także struny głosowe (co u chłopców słyszymy dość wyraźnie ). Dlatego też barwa głosu może Ci się zmienić, jednak jak już wspomniałem - ma to związek z dojrzewaniem, a nie bezpośrednio z okresem. Zatem wypowiedź Twojej nauczycielki to po prostu uproszczenie.
Wysłany: Wto 29 Paź, 2002 16:34 ta twoja pani to jakaś dziwna
tak na serio, to okres pojawia się około 12 roku życia, ale jak póżniej dostaniesz to wszystko jest ok.{ja mam 15 i jeszcze nie mam}dopiero gdy skończysz 16 rok życia pójdz do ginekologa{to nie takie straszne}
jakie są objawy?
poprosstu dojrzewasz i psychicznie{chuśtawki nastroju} i fizycznie{piersi,owłosienie łonowe i pod pachami}
Pomogła: 29 razy Dołączyła: 14 Wrz 2002 Posty: 2694
Wysłany: Nie 01 Gru, 2002 11:28
Chyba wszystko zostało wyjaśnione
Myszonka podczas okresu zmienia nam się też troche barwa głosu z dziewczynki stajesz sie kobietką i podobną zmianę przechodzi twój głos tak samo jest u chłopaków i chyba o to chodziło pani od śpiewu
Wiesz...z tym okresem jest różnie...możeż dostać go teraz bądź z 3 lata...nikt tego nie wie...oczywiście są objawy które mówią że może nastąpić to niedługo.
Znajdziesz je na stronie: http://www.dzieci.best.pl/forum/viewtopic.php?t=299
A co do wyciągania...jest wiele na ten temat teorii...moja kumpela śpiewa w chórze i jej nauczycielka mówiła o piciu napozój gazowanych...podobno dzięki nim głos jest bardziej brzmielszy i lepiej sie wyciąga niektóre nutki....ale to tylko takie przesądy....choć można spróbować.
Nina Gość
Wysłany: Czw 30 Sty, 2003 19:14
Blanka fajnie to napisałaś!
KleO -Usunięty- Gość
Wysłany: Pią 31 Sty, 2003 14:32
Czytaj uważnie:
· Dojrzewanie to taki okres w życiu człowieka, kiedy organizm przygotowuje się do tego, by stać się dorosłym. Dziewczynki zmieniają się w kobiety, chłopcy – w mężczyzn. Zauważyłaś, że twoja siostra nie tylko szybciej rośnie, ale także zmienia się jej sylwetka, nabiera bardziej kobiecych kształtów.
· W okresie dojrzewania pojawiają się też inne zmiany, na przykład trądzik... Nie powinnaś się z tego wyśmiewać. Te wszystkie zmiany nie są łatwe, bo dotyczą nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale całego organizmu. Pamiętaj, że w tym czasie Kasia może czasami czuć się nie najlepiej i wszyscy musimy otoczyć ją opieką. Przyda ci się trochę wiadomości na ten temat, bo nie tylko będziesz mogła pomóc siostrze w trudniejszych chwilach, ale sama będziesz to niedługo przeżywała.
Okres dojrzewania zwykle zaczyna się między 10 a 16 rokiem życia i trwa kilka lat. Niektóre zmiany nastąpią dość szybko, ale inne będą pojawiały się powoli na przestrzeni kilku lat. Zmiany te wcale nie będą takie straszne, jeśli będziesz znała ich przebieg i przyczyny.
To naprawdę ekscytujący okres w życiu, kiedy z dziewczynki zmieniasz się w kobietę !
Różnimy się od siebie i nie wszyscy jednocześnie wchodzimy w okres dojrzewania, zależy to od wielu rzeczy. Twój organizm sam podejmie decyzję w najwłaściwszym dla niego okresie. Nie martw się więc jeśli nie przechodzisz tych samych zmian co inni.
SPÓJRZ ! Z DZIEWCZYNKI STAJESZ SIĘ... KOBIETKĄ !
· SZYBCIEJ ROŚNIESZ
· SYLWETKA NABIERA KOBIECYCH KSZTAŁTÓW ZAOKRĄGLAJĄ SIĘ BIODRA, POŚLADKI, UDA I RAMIONA
· ROSNĄ PIERSI
· WZMAGA SIĘ POCENIE ( W ZWIĄZKU Z TYM MOŻE POJAWIĆ SIĘ NIEPRZYJEMNY ZAPACH )
· MOGĄ SIĘ PRZETŁUSZCZAĆ WŁOSY I CERA
· MOŻE POJAWIĆ SIĘ TRĄDZIK
· NA WZGÓRKU ŁONOWYM, POD PACHAMI ORAZ NA NOGACH ROSNĄ WŁOSY
· POJAWIA SIĘ WYDZIELINA ŚLUZOWA Z POCHWY
· ZACZYNA SIĘ MIESIĄCZKOWANIE
· ZMIENIA SIĘ SAMOPOCZUCIE – MOGĄ WYSTĘPOWAĆ ZŁE NASTRONE, ZMĘCZENIE, ROZDRAŻNIENIE.
Zmienia się sylwetka
Stałaś się wyższa, zmienia się kształt twoich bioder, zaokrąglają się pośladki i uda, bo to właśnie kobiece hormony, estrogeny, powodują wzrost tkanki tłuszczowej w tych miejscach. Nie powinnaś się bać, że przytyjesz, jeżeli będziesz się zdrowo odżywiać i zażywać dużo ruchu. To naturalne, że Twoja sylwetka się zaokrągla – po prostu nabiera cech kobiecych. To jest ładne !
Powiększają się piersi
Powiększyły Ci się piersi. Dzieje się to stopniowo i z dnia na dzień nie zauważasz zmiany. Nie martw się, jeśli jedna pierś jest trochę większa od drugiej – to zupełnie normalne zjawisko w okresie rozwoju. Nieznaczne różnice w wielkości piersi są zupełnie normalne nawet u dorosłych kobiet. Dobrze dobrany stanik to świetnie koryguje. Przyznaj sama – czy to nie wygląda ładniej, niż deseczka, jaką do niedawna byłaś ?
Pocisz się częściej
Z powodu hormonów Twoje gruczoły potowe pracują z większą energią i wydzielają pot, który w zetknięciu z powietrzem wywołuje nieprzyjemny zapach. Musisz pamiętać, że czasem sami nie czujemy własnego zapachu, ale dla naszego otoczenia nie jest to miłe. Dlatego trzeba szczególnie dbać o higienę.
Dobry wygląd = dobre samopoczucie.
Dobre samopoczucie = dobry wygląd.
Skóra i włosy
W okresie dojrzewania z powodu hormonów gruczoły łojowe „ starają się ” trochę za bardzo. Włosy i skóra zaczynają się przetłuszczać – mogą pojawić się wypryski i konieczność częstszego mycia głowy. Może pojawić się również łupież.
Owłosienie
Również normalnym zjawiskiem jest pojawienie się włosów w okolicach organów płciowych – na wzgórku łonowym, a także pod pachami i na nogach.
Wydzielina śluzowa
Z pochwy zaczyna wydzielać się przezroczysty lub białawy śluz, który może lekko poplamić bieliznę. Nie jest to nic niepokojącego. Wszystkie kobiety mają wydzielinę pochwową, a jej obfitość jest różna w zależności od fazy od fazy cyklu menstruacyjnego.
Miesiączka
To znak, że nie jesteś już małą dziewczynką ! Jest to z pewnością największe przeżycie ! To coś nowego i tajemniczego... Twoje ciało dało Ci znak, że przestała być dzieckiem, że jesteś kobietką. Menstruacja jest naturalną częścią życia każdej z nas Możesz czuć się nieswojo, kiedy dostaniesz ją pierwszy raz, i nic dziwnego – większość dziewcząt tak reaguje. Zobaczysz, to nic takiego, po prostu potrzebujesz trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do tego. Pomoże Ci twoja nowa przyjaciółka – p o d p a s k a.
Słowo „ menstruacja ” oznacza miesiączkowanie i pochodzi z łaciny. W języku łacińskim „ mensis ” znaczy „ miesiąc ”. Potocznie miesiączkę nazywa się też „ okresem ”.
Miesiączka jest to wydalanie z pochwy wydzieliny miesiączkowej.
Ma ona brązowo – rdzawy kolor, ale nie jest to sama krew. Wydzielina miesiączkowa składa się z resztek złuszczonej błony śluzowej macicy oraz niewielkiej ilości krwi, która znajdowała się w tej błonie. Jej ciemno – rdzawy kolor pochodzi stąd, że wydzielina, spływając wolno przez pochwę ulega działaniu pewnych substancji, pod wpływem których ciemnieje. Jak widzisz, nie ma w tym nic strasznego ! Jednym słowem, miesiączka to znak, że ciało kobiety jest zdrowe i właściwie funkcjonuje.
Każda dziewczynka staje się kobietą w swoim własnym rytmie. Nie można określić dokładnego momentu, kiedy rozpoczniemy miesiączkowanie. Każdy organizm sam o tym decyduje.
Jeżeli do 14 roku życia nie wystąpią żadne zmiany związane z okresem dojrzewania, lub do 16 roku życia nie wystąpi miesiączkowanie mimo pojawienia się innych zmian, należy zwrócić się do lekarza.
Bardzo ogólnie mówiąc, zaczynamy miesiączkować:
- około 2 lata po tym, jak zaczęły rosnąć piersi
- niedługo po wystąpieniu owłosienia łonowego
- po pojawieniu się pierwszej wydzieliny śluzowej z pochwy
Miesiączka trwa zazwyczaj 3 do 7 dni. Czas pomiędzy jedną miesiączką a drugą nazywamy cyklem menstruacyjnym.
Pierwsze miesiączki nie zawsze występują regularnie. Czasem bywa tak, że po pierwszej menstruacji następne pojawiają się dopiero po 2 lub 3 miesiącach i mogą trwać od 1 do 10 dni. Po pewnym czasie cykl menstruacyjny powinien się uregulować i miesiączki będą się pojawiać w regularnych odstępach. Często można spotkać stwierdzenia, że średnia długość cyklu to 28 dni. W rzeczywistości 28 – dniowy cykl ma niewiele kobiet, zaledwie 13 – 15 %. Długość cyklu jest cechą indywidualną i może wynosić od 21 do 35 dni, a rozbieżność w długości cyklu w poszczególnych miesiącach nie powinna przekraczać 5 dni.
Musi minąć trochę czasu – około 2 lat lub dłużej, nawet do 5 lat – zanim Twój organizm wypracuje własny regularny cykl menstruacyjny.
Bardzo ważne jest, żebyś używała kalendarzyka i zaznaczała dni, kiedy zaczyna się miesiączka i jak długo trwa. Jest to bardzo proste i bardzo przydatne. Powinnaś go mieć pod ręką podczas wizyty u lekarza, ponieważ lekarz zazwyczaj chce wiedzieć, kiedy była ostatnia miesiączka. Będziesz mogła również sprawdzić, czy Twój organizm wypracował już sobie regularny cykl menstruacyjny.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach