| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Synestezja.
Autor Wiadomość
Mała Płeć:Mężczyzna
Moderator

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Wrz 2002
Posty: 723
PostWysłany: Sob 18 Gru, 2004 11:44   Synestezja. Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czy słyszeliście o tym zjawisku? Prztrafia się raz na 3tys osób. jednak tylko co 25tys osoba wie o tym.
Ogólnie każdy synestetyk myśli, że to normalne, na swoje dziwne zmysły nie zwraca uwagi.
Sama jestem synestetykiem, dowiedziałam się tego dość niedawno, kiedy natrafiłam na pewne artykuły i przeczytałam książke "poniedziałki są czerwone"
przybliże wam teraz troche to pojęcie.
Ogólnie tym z nas którzy nie doświadczyli synestezji wydaje się ona bardzo dziwnym stanem. Tak naprawdę do końca nie wiadomo ile osób ją ma, ale jedna z teori mówi, że rodzą się z nia wszystkie dzieci, ale w miarę rozwoju zanika. Żaden synestetyk nie doświadcza synestezji w identyczny sposób jak drugi. Dla niektórych synestezja oznacza po prostu, że kiedy myślą o dniu tygodnia bombardują ich wrażenia jakiegoś konkretnego koloru - za każdym razem jest to ten sam kolor. lub np. smak.
"Dla innych życie jest kalejdoskopem pomieszanych wrażeń, kiedy na przykład dźwięk nadjeźdżającego pociągu zaleje ich falą fascynujących odcieni, a hałas hamujących kół tego samego pociągu ogłuszy ich zupełnie innymi smakami, zapachami i kolorami, które będą czuli od czubków palców rąk po same końce palców stóp"
Nawet nie wiecie jakie to cudowne uczucie gdy dźwięk skrzypiec powoduje ze czujecie w ustach smak cytryn.



"Powszechnie znaną substancją wywołują wrażenie synestezji jest LSD. Osoby, które zażywały inne narkotyki, takie jak meskalina i psylocybina, również opowiadają o doznaniach międzyzmysłowych; prowadzi do nich także nałogowe zażywanie haszyszu. Jednak synestezja wywołana narkotykami jest krótkotrwała i towarzyszy jej oderwanie od rzeczywistości. Mimo to wiele wrażeń powstałych pod wpływem LSD w dużym stopniu przypomina opowieści o synestezji naturalnej. Związek między LSD a synestezją potwierdziły testy laboratoryjne. Już w latach 30-tych Heinrich Kluver prowadził na Uniwersytecie Kalifornijskim badania nad halucynacjami wzrokowymi osób o zdolności barwnego słyszenia. Na podstawie rozmów Kluver zidentyfikował cztery rodziny obrazków, do których można było zaklasyfikować wszystkie rodzaje halucynacji. Były to krzyżyki i wzory przypominające plaster miodu; pajęczyna; tunel i stożki oraz spirale. Prawie 40 lat później grupę badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeszkolono pod kątem rozpoznawania owych stałych schematów. Gdy badaczom w kontrolowanych warunkach podano LSD, za pomocą wzorca ustalonego przez Kluvera potrafili skategoryzować niemal wszystkie doznane halucynacje. Można stąd wysnuć wniosek, że synestezję naturalną oraz halucynacje narkotyczne wywołuje ten sam mechanizm. Co ciekawe, schematy opisane przez Kluvera często pojawiają się w sztuce. Dostrzec je można już na prehistorycznych malowidłach skalnych, które - jak się obecnie uważa - mogły być inspirowane działaniem roślin halucynogennych. Stwierdzono ponadto, że te same wzory często występują jako zapowiedź doświadczeń mistycznych, śmierci klinicznej lub przeżycia eksterioryzacji."
Jeszcze kilka ciekawostek:
"
FAKTY - kompozycje pełne barw.


Wielu kompozytorów przy tworzeniu utworów muzycznych stara się wywołać wrażenie kolorów, nikt jednak nie wie, ilu z nich jest prawdziwymi synestetykami. W swej apokaliptycznej fantazji "Kwartet końca czasów" współczesny twórca francuski Olivier Messiaen użył czegoś, co sam określił jako "kaskady akordów błękitno-pomarańczowych". Do komponowania "kolorowej muzyki" zainspirował go widok barwnych witraży w katedrze. Również elementy twórczości rosyjskiego kompozytora Aleksandra Skriabina wykazywały oznaki synestezji. Jedna z partii utworu "Prometeusz - poemat ognia" rozpisana jest na "organy barwne". Zamiast wydawać dźwięki, instrument zalewa słuchaczy kolorowym światłem. Różnym nutom przypisane były różne kolory. Skriabin sam skonstruował owe niezwykłe organy, które miały odzwierciedlać barwny pojawiające się w jego umyśle pod wpływem dźwięków. Pod koniec kompozycji instrument miał rozświetlić widownię białym światłem, "tak jasnym, że aż bolesnym dla oczu".


ANALIZA - niezwykłe uzdolnienia.


W książce "Synestezja" zamieszczono zbiór esejów pod redakcją Simona Baron-Cohena i Johna E. Harrisona. W jednym z nich dr Richard Cytowic prezentuje cechy charakterystyczne dla zjawiska synestezji: kobiety są 2,5 razy bardziej podatne na synestezję niż mężczyźni. Większość synestetyków cechuje leworęczność; choć wielu synestetyków cechuje ponadprzeciętny iloraz inteligencji, wielu z nich ma kłopoty w operowaniu liczbami oraz w odróżnianiu prawej strony od lewej; zdolność synestezji towarzyszy wyższa niż przeciętna zdolność zapamiętywania słów - często przypominanie sobie materiału jest osiągane dzięki kojarzeniu z kolorami; synestezja występuje w parze ze znakomitą pamięcią przestrzenną, m. in. z perfekcyjnym zapamiętywaniem rozmieszczenia przedmiotów; około 17% synestetyków wykazuje podatność na doznania paranormalne, takie jak deja vu, sny prorocze lub wyczuwanie obcej obecności, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Jedna z badanych kobiet twierdziła, jakoby została uprowadzona przez kosmitów i przeniesiona do ich pojazdu, gdzie uprawiali z nią seks, przez co nie była już nigdy zdolna do normalnych kontaktów z mężczyznami."
- Strona Tomka (http://www.cidernet.pl/~piotr/calosc1280.htm)



"Jej skóra to cynamon w słońcu, ciepła jak świeże ciasto, jej włosy długie jak miód. Biegnie jak jutro, szepcze dzień obiecuje nigdy. Jej nieuchwytny dotyk jest miękki jak dym, głęboki jak oddech, śnie o jej jsmaku i czuje palcami dźwięk truskawek, w jej głowie jest cisza. Uśmiechając się płynie do mnie i boje się tylko, że jej nie ma." - "poniedziałki są czerwone" Nicola Morgan.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Idda Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Dołączyła: 21 Wrz 2003
Posty: 564
PostWysłany: Pon 20 Gru, 2004 22:52   Re: Synestezja. Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ja chyba nie jestem synestetyczką... Sad Ale mam coś takiego,że jak poczuję taki..słodko-kwaśny ,na przykład,zapach
,to od razu czuję w ustach truskawkową Mambę biggrin

PS Jeśli chodzi o smak cytryny-przyjedź do mnie,to będziesz go miała przez jakaś godzinę Razz

_________________
Wakaaacje!Znów będą wakaaacje! xD biggrin
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1868191
panienka_wierzba Płeć:Kobieta
Aktywista
oszukajka *^-^*
Aktywista


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 06 Cze 2003
Posty: 2867
PostWysłany: Sro 22 Gru, 2004 09:08    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

rozmawiałam już na ten temat kiedyś z Tobą.
Bycie synestykiem, wydaje mi się być fajne =). Co z tego że jest to choroba, ale choroba moim zdaniem przyjemna, przynajmniej widzisz, czujesz itp. więcej niż normalni ludzie =*. Więcej moze napisze ^^ moze pozniej.

_________________
a życie pozostawie bez komentarza..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2891618
Kinga Płeć:Kobieta
Aktywista
^ ^
Aktywista

Pomogła: 29 razy
Dołączyła: 14 Wrz 2002
Posty: 2694
PostWysłany: Sro 22 Gru, 2004 12:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ja tylko niektóre rzeczy kojarze ze sobą Wink ale zawsze wydawało mi sie że to poprostu jakieś wspomnienia czy przyzwyczajenia i chyba u mnie tak właśnie jest
np zaach pomarańczy kojarzy mi się z wigilią ... nie wiem czemu ... niezależnie jaka to pora roku mam odrazu wspomnienia związane z wigilią ...
jest pare takich połączeń
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
2568294
elfkaNenar
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Sro 22 Gru, 2004 13:35   

Ja tak sobie, czesem miewam wizje sluchając muzyki, sny miewam bardzo dziwne ostatnio - kontynuacje wcześniejszych snów, koleżanki cały czas się ze mnie nabijają...
Powrót do góry
Agnieszka
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Nie 26 Gru, 2004 18:53   

Hmm.. bardzo ciekawe... ja aczej tez jestem synestyczką.. kojarze ze soba rozn rzeczy i mam bujną wyobraznie.. nawet teraz moglabym sobie wyobrazic jakas rzecz.. ktorej pragne Smile

Tak się zastanawiam czy moze by przeczytac ksiazke Rolling Eyes na ten temat...
Powrót do góry
Elun Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lis 2004
Posty: 809
PostWysłany: Nie 26 Gru, 2004 23:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

a do mnie to raczej nie pasuje, w ogole jakos nie przypominaja sie takie sytuacje, zeby mi sie przydarzyly

_________________
Kiedys znajde dla nas dom z wielkim oknem na swiat,
znowu zaczniesz ufac mi,
nie pozwole ci sie bac!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nena
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Sob 30 Kwi, 2005 10:21   

Heh... Sorry, że odkopuje stary temat... Ale wydaje mi się, że to mam, słabo rozwinięte (jak lśnienie można mieć większe, albo mniejsze Smile polecam książke "Lśnienie" Kinga), albo mocniej... Chyba miałam taką total synestezję jak miałam 0-5 lat Smile Potem zaczęło zanikać... Ale niedawno np. jak przechodziłam Najdłuższą Podróż pod koniec zaczęłam czuć smak Mentos sour mix... A to dlatego, że jak pierwszy raz byłam w tym miejscu, to właśnie je jadłam... Takie mam zwały różne Smile
Powrót do góry
Mała Płeć:Mężczyzna
Moderator

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Wrz 2002
Posty: 723
PostWysłany: Sob 30 Kwi, 2005 10:34    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Mają to wszystkie dzieci, ale u większości to właśnie zanika.
jednak te smaki nie polegają na doswiadczeniach jakiś z dzieciństwa czy cuś.
To jest poprostu z tego co wiem przypadkowe. I takie już.
:0
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kinga Płeć:Kobieta
Aktywista
^ ^
Aktywista

Pomogła: 29 razy
Dołączyła: 14 Wrz 2002
Posty: 2694
PostWysłany: Pon 02 Maj, 2005 13:31    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Mozg to jednak niezwykły narzad ... Mhmm biggrin
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
2568294
Tsej
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Wto 03 Maj, 2005 08:45   

Cytat:
"Jej skóra to cynamon w słońcu, ciepła jak świeże ciasto, jej włosy długie jak miód. Biegnie jak jutro, szepcze dzień obiecuje nigdy. Jej nieuchwytny dotyk jest miękki jak dym, głęboki jak oddech, śnie o jej jsmaku i czuje palcami dźwięk truskawek, w jej głowie jest cisza. Uśmiechając się płynie do mnie i boje się tylko, że jej nie ma." - "poniedziałki są czerwone" Nicola Morgan.


o syntetykach słyszałem wieki temu i zawsze marzyłem by cos takiego potrfaić, to jak wyższy stopień ewolucji, jeszcze nie ustatkowany a juz ma mozliwości ponad przeciętne
to jak urzeczywistnic OoBE.

hmm ponniedziałki sa czerwone ... kolejnka ksiązka do przeczyttania
Powrót do góry
cornelia Płeć:Kobieta
Junior
Junior


Dołączyła: 24 Sie 2003
Posty: 121
PostWysłany: Sro 02 Lis, 2005 20:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

To sie bierze samo z siebie. Kiedy np. Jakaś nazwa kojarzy mi sie z dniem tygodnia to myślę, że to nienormalne, dziwne... Dużo nazw, dźwięków kojarzy mi się z kolorami lub smakami. Surprised

_________________
I'm going nowhere...Could be, I'm already there?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
9390031
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |