| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Artykuł nr2 - Istotne informacje o miesiączce
Autor Wiadomość
Elun Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lis 2004
Posty: 809
PostWysłany: Wto 22 Lut, 2005 13:57   Artykuł nr2 - Istotne informacje o miesiączce Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tekst ten pochodzi z książki "Dziewczęta - poradnik dla nastolatek" wyd. Metrum.
Nie jest on mojego autorstwa, ale pisze go tylko dlatego, poniewaz wiele osob zadaja rozne pytania na temat miesiączki i nieregularnego cyklu, a ten rozdzial naprawde zawiera rozne przydatne informacje:


Co miesiąc: szczególne dni

Dużym wydarzeniem dla każdej dziewczyny jest pierwsza menstruacja. To pewnien rodzaj narodzin, z którego się cieszy, a który jednocześnie może ją troche unieszczęśliwić. Im więcej wiesz, co się teraz dzieje w Twoim organizmie, tym pozytywniejsze będzie to doświadczenie dla Ciebie.

Pierwszy raz - kiedy i dlaczego?
Między 11 a 15 rokiem życia jajniki wydzielają na tyle dużą ilość estrogenu, że w macicy powstanie gruba warstwa błony śluzowej, która następnie ulegnie złuszczeniu. Dojdzie do pierwszej menstruacji. Kiedy może to nastąpić - oto kilka punktów orientacyjnych
- około 2 lat po tym, jak zaczął rosnąć Ci biust
- około roku po pojawieniu się pierwszych włosów łonowych
- a przede wszystkim jak osiągniesz "magiczną wagę" 43-47 kilogramów.
Jak ważna dla wystąpienia pierwszej menstruacji, a następnie dla utrzymania normalnego cyklu jest waga ciała, wiadomo dopiero od 20 lat.
Pewne obserwacje i przypuszczenia istniały już od dawna.Udowodniono również, że w okresie głodu kobiety nie są płodne, czyli nie mają regularnej owulacji. Zjawisko to można wyjaśnić tym, że natura gwarantuje w ten sposób, iż kobieta tylko wtedy może zajść w ciążę, gdy jej organizm dysponuje wystarczającą "rezerwą", by mogła donośić zdrowe dziecko.

Co dalej? Czyli o regularności cyklu miesiączkowego
Od pierwszej menstruacji do tak zwanego regularnego cyklu miną jeszcze miesiące lub lata. Potrzeba czasu, by organizm przywykł do nowych procesów. Owulacja i występująca w relatywie równych odstępach czasu miesiączka świadczy o regularnym cyklu. "Oficjalnie" te odstępy wynoszą 28 dni. W rzeczywistości przeciętna długość cyklu wynosi 25-32 dni.
Najważniejsze fakty:
Pierwsze 2-3 cykle są prawie zawsze nieowulacyjne. Potem co 2-3 miesiące dochodzi do owulacji. Czas, w którym prawie każdy cykl może być płodny, jest w różny u każdej dziewczyny. Zazwyczaj następuje to najpóźniej w 18 roku życia. W ciągu pierwszych 2-3 lat cykl jest zwykle dłuższy niż w późniejszych latach (35 dni lub dłużej). Od czasu do czasu może również oczekiwana menstruacja nie pojawić się. Cykl staje się bardziej regularny u dziewcząt, które prowadzą życie seksualne. W póżniejszym wieku, u prawie 90% kobiet, cykl jest relatywnie regularny. Odchylenia o 1-2 dni są całkowicie normalne. Najbardziej regularny jest cykl u kobiet w wieku 25-40 lat. Długość cyklu jest uwarunkowana genetycznie. Zdenerwowanie, choroby, zmiana miejsca pobytu mogą na krótko zaburzyć regularny już cykl.

Dzień, w którym pojawi się okres
Chyba nie ma już takiej dziewczyny, która byłaby zaskoczona menstruacją, każda wie przynajmniej w przybliżeniu, co się dzieje w jej organizmie. Mimo to istnieje różnica między więdzą teoretyczną a faktycznymi przeżyciami. Również uświadomione dziewczyny mają dwoiste uczucia przy pierwszej menstruacji. Jeśli ty przeżyłaś lub przeżywasz ją w ten sposób, pomogą Ci, byc może, następujące spostrzeżenia:
Krew była dla ludzi w dawnych czasach "magicznym sokiem", a krwawienie oznaczało dorosłość również dla młodych mężczyzn. W niektórych społeczeństwach pierwotnych dorastający chłopcy kaleczyli się symbolicznie. Dla nas krew jest symptomem choroby lub skaleczenia - nie mamy zatem miłych skojarzeń. Nawet jeśli rozumiesz, że miesięczne krwawienie jest zdrowym procesem, będziesz musiała się dopiero przyzwyczaić do widoku i zapachu krwi menstruacyjnej.
Punkty zwrotne w Twoim życiu, a do nich zależy też pierwsza miesiączka, zawsze wywołują dwoiste uczucia. Może odczujesz, że ten moment oznacza pożegnanie z bezpiecznym i zanym światem dzieciństwa.W kwestiach seksualnych nasze czasy są swobodniejsze od poprzedich stuleci. Menstruację nadal jednak traktuje się jako coś krępującego. W aptece, gdy kupujesz tampony lub podpaski, sprzedawcy nie proszeni podają Ci je dyskretnie zapakowane. Wstyd w zwiąku z intymnymi przeżyciami jest wprawdze (dobry i) naturalny, lecz poczucie strapienia może wpłynąć na Ciebie niekorzystnie. Całkiem możliwe, że na początku będziesz walczyła z podobnymi uczuciami, gdyż nawet najlepiej pojęte uświadomienie przez mamę, siostrę lub nauczycielkę często nie jest od nich wolne. Bądź cierpliwa! Z doświadczeniem wzrośnie również Twoja pewność siebie - również w tej kwestii.

Higiena w czasie miesiączki
Codzienny prysznic lub podmywanie intymnych części ciała (okolice pochwy, wargi sromowe, łechtaczka) są wystarczające również w czasie menstruacji. Przy silnym krwawieniu nie zaleca się gorących kąpieli, które nasiliłyby krwawienie. Szczególne środki pięgnacyjne (np. dezodorant do strefy intymnej) nie są konieczne, chyba że sprawia Ci przyjemność poświęcenie tej części ciałą raz na jakiś czas szczególnej uwagi i wmasowanie w zewnętrzne wargi sromowe olejku do ciała. Ważne, by podczas prysznicu strumień wody nie wnikał do pochwy, która najlepiej oczyszcza się samoistnie. Nie można odpowiedzieć na pytanie, czego powinnaś używać - tamponów, czy podpasek. Najlepiej spróbuj obu metod. Przy podpasce wyraźniej rozpoznasz, kiedy powinnaś ją zmienić, lecz jest widoczna pod obcisłymi spodniami lub w kostiumie kąpielowym. Stosując podpaskę jesteś nieuchronnie bardziej świadoma menstruacji, widzisz krew i czujesz, jak Twój organizm ją wydala. Dla niektórych dziewcząt sytuacja ta jest nieprzyjemna, innym sprawia to pewną przyjemność. Tampony trzeba zmieniać co 3-4 godziny; wskazane jest chronić bieliznę dodatkowo wkładką higieniczną. Młode dziewczęta mogą używać specjalnych tamponów, dających łatwo się wprowadzić przy nienaruszonej błonie dziewiczej. Jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się to od razu, wprowadź najpierw środkowy palec głęboko do pochwy, by lepiej czuć właściwe miejsce. Tampon nie może uciskać lub sprawiać bólu, nie powinno się go właściwie wyczuwać. Wadą tamponów jest to, że przy słabym krwawienu wysuszają pochwę, gdyż pochłaniają wilgoć (co sprzyja grzybicy i zapaleniom). Zaleca się wtedy stosowanie cieńkiej podpaski lub wkładki. Tak chętnie stosowane wkładki jako ochrona bielizny mają sens tylko w czasie menstruacji, poza tym są zbędne. Poza tym wkładki mają również szkodliwe skutki. Od spodu wyłożone są plastikową folią, wchłonięta wilgoć nie może zatem wyprować. POdobnie jak w bieliźnie ze sztucznych włoken powstaje wilgotne, ciepłe środowiska, korzystne dla grzybicy (szczególnie jeśli nosisz obcisłe ubrania -rajstopy, legginsy lub jeansy).

Humorzastość przed miesiączką?
Gdy zaczyna się praca hormonów, wiele dziewcząt, jeszcze nim wystąpi pierwsze krwawienie, reaguje emocjonalnie. Nasz nastrój zależy bowiem od hormonalnych "wzlotów i upadków" cyklu. Kobietu czują się najlepiej, gdy poziom hormonów wzrasta lub jest wysoki - zatem w pierwszej połowie cyklu. Ostry spadek poziomu hormonów na tydzień przed okresem wpływa negatywnie na stan psychiki: stajemy się bardziej drażliwe, rozkojarzone i ociężałe. Amerykanie przeprowadzili badania, w których prosili kobieyu w różnych fazach cyklu o spontaniczne opowiedzenie możliwie "świeżego" wydarzenia. Kobiety, u których poziom hormonów osiągał najwyższą wartość, opowiadały o miłych przeżyciach. U kobiet przed menstruacją przeważały negatywne wspomnienia.
Naturalnie nie można wyolbrzymiać tych hormonalnie uwarunkowanych zmian nastroju, lecz powinnaś być ich świadoma. W "ciężkich chwilach" przed menstruacją bądź dla siebie milsza niż zwykle, lecz nie wyładowuj swojego złego humoru bez zahamowań na innych. Często wystarczy trochę dystansu, by nie stracić dobrego humoru.

Skąd się biorą bóle brzucha?
Menstruacja jest zupełnie naturalnym procesem, a jednak wywołuje pewne dolegliwości. Najczęstsze symptomy: bóle brzucha i pleców, które moga promieniować aż do ud, bóle głowy, silne skurcze. Naukowcy stwierdzili, że dolegliwości te odczuwają także kobiety z tak zwanych ludów pierwotnych, nie są one zatem, jak czasem sądzono, rodzajem "choroby cywilizacyjnej". Nie jesteś przewrażliwiona, jeśli w tych szczególnych dniach nie czujesz się tak dobrze jak zwykle.
Przyczyny?
By złuszczyć rozbudowaną błonę śluzową, macica musi kurczyć się mocno - co wywołuje typowe bóle menstruacyjne, a w gorszych wypadkach skurcze.Dlaczego młode dziewczęta mają często silne skurcze? Ich macica jest jeszcze mniejsza, bardziej "zwarta" niż u kobiet, które rodziły. Silne skurcze mogą dowodzić, że cykl jest owulacyjny. Pierwsza menstruacja wywołuje często mniej dolegliwości, gdyż macica wytworzyła na razie niewielką warstwę błony śluzowej.

_________________
Kiedys znajde dla nas dom z wielkim oknem na swiat,
znowu zaczniesz ufac mi,
nie pozwole ci sie bac!
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gabra
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Wto 22 Lut, 2005 14:03   

wydaje mi sie ze dobrze to zrobic przyklejonym Wink
można zobaczyc tez:
http://www.dorastam.pl/downloads/student/PL_pl/broszura_ob.pdf
Powrót do góry
mroweczka Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 20 Wrz 2003
Posty: 2143
PostWysłany: Wto 22 Lut, 2005 16:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nie chce nic mowić ale nie trzeba ważysz 43 kg,żeby dostać okres Razz Ja miałam chyba 37 kg, a moja koleżanka 29-34 i co? Smile W każdym razie temat przyklejam Smile.

_________________
http://www.mivan.neostrada.pl/hasacz.gif
HASACZE!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Elun Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lis 2004
Posty: 809
PostWysłany: Wto 22 Lut, 2005 20:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

po prostu tak pisalo w tej ksiazce, ale to tez wiadomo zalezy od wzrostu, bo jesli ktos jest nizszy, to mu wystarczy nizsza waga Wink
i to jest chyba ostatnie, co pisalo w tej ksiazce pasujace do tego dzialu, no bo jeszce tam bylo o wizycie u ginekologa, ale chyba raczej sie nei przyda. Reszta to tam jest o seksie, urodzie, rodzinie itp.

_________________
Kiedys znajde dla nas dom z wielkim oknem na swiat,
znowu zaczniesz ufac mi,
nie pozwole ci sie bac!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iśka Płeć:Kobieta
Aktywista
zmiana
Aktywista

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 21 Kwi 2003
Posty: 1093
PostWysłany: Czw 24 Lut, 2005 21:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

mroweczka napisał/a:
Nie chce nic mowić ale nie trzeba ważysz 43 kg,żeby dostać okres Razz Ja miałam chyba 37 kg, a moja koleżanka 29-34 i co? Smile W każdym razie temat przyklejam Smile.

Tak Mrówciu, ale najczęściej dziewczyny dostają miesiączki mając tą wagę Wink (lub zbilzoną).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kosta
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Pon 20 Cze, 2005 15:04   

Rzeczywiście. Nie trzeba ważyć 43 kg. Ja miałam o wiele mniej. Może 35 czy coś takiego.
Pozdrawiam
Powrót do góry
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Pomogła: 55 razy
Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Pon 20 Cze, 2005 21:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

nie taka wage, bo to tez jest zalezne od wzrostu ile sie wazy.. wiadomo ze panienka ktora ma 11 lat i dostanie okres nie bedzie wazyc tyle samo co ta ktora w wieku 16 lat dostanie okres..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Almycha Płeć:Kobieta
Junior
Junior


Dołączyła: 14 Gru 2006
Posty: 115
PostWysłany: Sro 27 Gru, 2006 16:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A ja jeszcze okresu nie miałam :]

_________________
aLmYcHa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
CHoCoLaTE Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 08 Gru 2006
Posty: 716
PostWysłany: Sro 27 Gru, 2006 20:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Almycha napisał/a:
A ja jeszcze okresu nie miałam :]


Ile w ogóle masz lat?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sissa11 Płeć:Kobieta
Dyskutant
Dyskutant


Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 306
PostWysłany: Sob 24 Lut, 2007 19:59    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A co powiecie na robienie na złość i wrzeszczenie po wszystkich? :/

_________________
Niki-kochany piesek Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
713939
Nikita Płeć:Kobieta
Nina
Moderator globalny


Pomogła: 45 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2004
Posty: 2212
PostWysłany: Sob 24 Lut, 2007 21:21    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nie za bardzo rozumiem : >
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
7894138
Czarna Płeć:Kobieta
Dyskutant
Dyskutant


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Paź 2006
Posty: 348
PostWysłany: Sob 24 Lut, 2007 22:49    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tzn co powiecie na to, ze dziewczyna majac okres złosci sie i wrzeszczy na wszystkich ;]

_________________
Jedna z najglupszych dziewczyn tego swiata....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
2551311
joasia1990 Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 02 Mar 2003
Posty: 792
PostWysłany: Sob 24 Lut, 2007 23:03    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ma prawo Wink

_________________
"Bez miłości każde życie jest jedynie udawaniem i mijaniem."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6476170
Czarna Płeć:Kobieta
Dyskutant
Dyskutant


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 29 Paź 2006
Posty: 348
PostWysłany: Sob 24 Lut, 2007 23:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ja zazwyczaj kloce sie z kazdym i na kazdego wrzeszcze, mam ochote bic, pluc, kopac i nie wiem co jeszcze - ale po tym czasie kazdy mi wszystko wybacza i jest pieknie ;] Gorzej jak pare moich znajomych ma okres ze mna... 3 wojna wybucha wtedy a chlopacy po kontach sie chowaja Razz

_________________
Jedna z najglupszych dziewczyn tego swiata....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
2551311
joasia1990 Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 02 Mar 2003
Posty: 792
PostWysłany: Sob 24 Lut, 2007 23:08    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czarna napisał/a:
Gorzej jak pare moich znajomych ma okres ze mna... 3 wojna wybucha wtedy a chlopacy po kontach sie chowaja

oj wspolczuje im. u mnie w klasie jest 3 chloapakow i 31 dziewczyn. czasami zdarza sie tak ze polowa ma okres w tym samym czasie. wtedy to dopiero maja z nami problem Wink

_________________
"Bez miłości każde życie jest jedynie udawaniem i mijaniem."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6476170
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |