| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Kazimierz Wierzyński-- ,,Wojna"
Autor Wiadomość
Pink Panter14 Płeć:Kobieta
Junior
Junior

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Lis 2007
Posty: 149
Ikona Tematu/Postu PostWysłany: Pią 26 Wrz, 2008 10:49   Kazimierz Wierzyński-- ,,Wojna" Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej. Mam prośbę. Zamieszczę tu wiersz Kazimierza Wierzyńskiego i wypiszę środki stylistyczne, które znalazłam. Moglibyście je sprawdzić, poniewaz muszę napisac analizę i interpretację, a od dwóch tygodni jestem chora i nie bardzo wiem, co na ten temat mówiła polonistka. Z góry dzięki.

Wojna
Zaczniesz się późną nocą, gdy tłum przed parlament
Nadciągnie z pochodniami, czarny i wspaniały,
W marsyliankach, wiwatach wybuchniesz, jak zamęt,
Kobiety będą w bramach płakały.

W ciężkim, okutym przemarszu piechoty
Głucho zadudni po bruku twa stopa,
Aż pod nią zadrży w stolicach siedząca
Europa.

Po dniach triumfalnych, fatalnych,
Wyszczuja cię z metropolii
I tylko ranni w pociągach szpitalnych
Poczują jak boli.

Aż raz na miasto z uśmiechem głupim
Patrzące na mapy w oknach księgarni,
Powiejesz nagle zapachem trupim,
Trądem męczarni.

Blade stolice opadnie neuroza
I pod nogami usunie się grunt,
To ulicami przejdzie groza
I zatupoce bunt.

I stosy na rogach czerwone zapali,
Pochodnie nad czarną mszą,
Aż świat się z łoskotem u stóp twoich zwali,
Trup umazany krwią.

ŚRODKI STYLISTYCZNE:
-apostrofa kierowana do wojny(,,zaczniesz się późną nocą") aby wyrazić pogardę w stosunku do niej;
-epitety(,,w ciężkim, okutym przemarszu") abyśmy wyobrazili sobie rzeczywistość podczas wojny, moment jej wybuchu, a także poczuli się jak świadkowie tragicznych wydarzeń.
-porównanie(,,wybuchniesz jak zamęt") aby pokazać nieobliczalność wojny, gwałtowność
-powtórzenie(,,I zatupoce bunt I stosy na rogach czerwone zapali") p. liryczny chce podkreślić wielkość wojny, to, że wywołuje ona niepokój, strach
-oksymoron(,,głucho zadudni")tu właśnie nie wiem jaka jest tego rola, więc prosiłabym o pomoc.. Smile
-metafora(,,blade stolice opadnie neuroza i pod nogami osunie się grunt") pokazane jest to, że wojna sieje spustoszenie, ludzie się boją, ogarnia ich panika, nikt nie jest pewny jutra
-ożywienie(,,to ulicami przejdzie groza")żeby podkreślić, że podczas wojny normalne życie będzie niemożliwe, będzie szerzyc się strach, niepewność, panika
-onomatopeja(,,(...)z ŁOSKOTEM zawali")aby pokazać, że po wojnie są ogromne szkody, zniszczenia. Nie tylko upadaja miasta, a w nich domy czy kościoły, ale także ludzka mentalność.

No to tyle znalazłam. Nie wiem czy to jest dobrze, bardzo proszę o sprawdzenie i ewentualne poprawki. Chciałabym jeszcze o coś zapytać, a mianowicie o to, czy ten wiersz jest toniczny? Bo sylabiczny i sylabotoniczy odpada, a ja poznałam tylko te trzy.. Z góry jeszcze raz dziękuję Smile
Aa i jeszcze.. Tu chyba nie można okreslic gatunku literackiego, nie?
sory, że takie długie.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |