| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
myśl
Autor Wiadomość
cosinusik Płeć:Mężczyzna
Debiutant
Debiutant

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 31
PostWysłany: Pon 18 Wrz, 2006 17:23   myśl Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cogito, ergo sum
cóż to znaczy?
pytam!
siedząc tu pośród
myśli, westchnień, snów.
i czekam na odpowiedź.
odpowiedź, której nikt nie zna
i patrzę! patrzę na to ostatnie włókno mojej myśli
na ten strzępek
ostatnią kroplę
myśli, którą kiedyś,
całkiem przypadkowo
stworzyłem.
może w chwili uniesienia
może w chwili smutku.
któż to ma wiedzieć?
ja!
lecz nie wiem.
i znów pustka

_________________
Tak jak ciało bez ducha jest martwe,
tak też jest martwa wiara bez uczynków.

Jk 2,26
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Pomógł: 127 razy
Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Wto 19 Wrz, 2006 16:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

siedząc tu pośród
myśli, westchnień, snów.
i czekam na odpowiedź.
odpowiedź, której nikt nie zna
i patrzę! patrzę na to ostatnie włókno mojej myśli


Winno być:

siedząc tu pośród
myśli, westchnień, snów.
czekając na odpowiedź,
odpowiedź, której nikt nie zna
patrzę! patrzę na to ostatnie włókno mojej myśli


Inaczej jest strasznie niegramatyczne.



Szczerze to poza tym nawet ciężko mi coś tutaj poprawić - jest tyle do poprawy : ), nie chce mi się ględzić o błędach w budowie wiersza, ale sama merytoryka jest powalająca - Co chciałeś tym przekazać?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cosinusik Płeć:Mężczyzna
Debiutant
Debiutant

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 31
PostWysłany: Wto 19 Wrz, 2006 18:59    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

tam jest :
pytam! siedząc tu ...
miałem tu na myśli zadawanie pytania podczas siedzenia a wszystkie interpunktory, a zwłaszcza wykrzykniki mają za zadanie podkreślenie ważności danego słowa lub wersu. no może tylko przecinki nie mają takiego celu. a później jest: "i patrzę! patrzę na..." to "i" przed "patrzę" ma na celu wyliczenie kolejnej czynności.
w zasadzie to za pomocą podmiotu lirycznego chciałem ukazać słabość jaką jest niewiedza, która cechuje wielu ludzi, jednak tylko niewielu potrafi zauważyć tą niewiedzę, a jeszcze mniej osób się do tego przyznaje

_________________
Tak jak ciało bez ducha jest martwe,
tak też jest martwa wiara bez uczynków.

Jk 2,26
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monik Płeć:Kobieta
Kici kici
Moderator globalny


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 26 Cze 2006
Posty: 1270
PostWysłany: Wto 19 Wrz, 2006 19:20    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

cosinusik napisał/a:
lecz nie wiem.
i znów pustka

Ta pustka tak jakoś mi nie pasuje Wink
Ogólnie... Całkiem, całkiem. Zwłaszcza do połowy, bo potem coś... Coś się psuje. Tak jakby przedtem był galop, długimi zdaniami, to od połowy zaczyna się truchcik króciutkmi zdankami Wink

_________________
Just freelove...
Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
4961269
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Pomógł: 127 razy
Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Wto 19 Wrz, 2006 20:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ok, Ja Ci powiem jak to można zinterpretować, a przynajmniej jak Ja to zinterpretowalem. Co do tego wiersza to mogę się założyć, że ile ludzi, tyle interpretacji. Próbowałem w tym doszukać się tego co przedstawiłeś, ale nie za bardzo mi to wychodzi:

Kiedyś podmiot liryczny zadał pytanie, na które wciaz nie otrzymał odpowiedzi, ludzie nie znali odpowiedzi na pytanie podmiotu lirycznego - Nigdzie nie jest wspomniane o "uniwersalności" pytania, czy tego zagadnienia, po prostu pytanie. Dodatkowo wspominasz o "może w chwili uniesienia
może w chwili smutku." co idealnie określa, że pytanie, czy może twierdzenie podmiotu lirycznego nacechowane było jakimiś emocjami z nim związanymi - Tak więc kierujesz czytelnika na drogę "osobistych przeżyć" podmiotu lirycznego.


Co do "pytam! siedząc tu ...
miałem tu na myśli zadawanie pytania podczas siedzenia a wszystkie interpunktory, a zwłaszcza wykrzykniki mają za zadanie podkreślenie ważności danego słowa lub wersu. no może tylko przecinki nie mają takiego celu. a później jest: "i patrzę! patrzę na..." to "i" przed "patrzę" ma na celu wyliczenie kolejnej czynności."

Wykrzyknik kończy zdanie, jest równoznaczny z kropką, przerywa strofę, dzieląc ją na dwoje - W ten sposób nie podkreślisz wagi jednego słowa, oddzielasz je od reszty strofy, czytelnik zatrzymuje się na nim i traci wątek.

Wymieniając kolejne czynności nie korzystaj za każdym razem z "i" na początku strofy - to:
1) Bardzo niegramatycznie
2) psuje "klimat" wiersza.






Oczywiście muszę zaznaczyć że powyższy post jest moim prywatnym spojrzeniem na twoją twórczość i możesz się z nim nie zgodzić, jak mówiłem - ile ludzi, tyle interpretacji. Wielu "wielkich" (Zależy jak dla kogo oni "wielcy" są) twórców korzystało z innowacyjnych, niezbyt poprawnych gramatycznie form, aby przedstawić to, co chcieli. Dodatkowo wiele utworów poetyckich nie ma do dzisiaj jedynej interpretacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cosinusik Płeć:Mężczyzna
Debiutant
Debiutant

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 31
PostWysłany: Wto 19 Wrz, 2006 21:26    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monik napisał/a:
Ta pustka tak jakoś mi nie pasuje

domyślamy się, że podmiot liryczny przed rozmyślaniem nad postawionym sobie pytaniem tkwił w pustce, więc i po zakończonych rozmyślaniach pozostała pustka:P

_________________
Tak jak ciało bez ducha jest martwe,
tak też jest martwa wiara bez uczynków.

Jk 2,26
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |