| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zmiany w kanonie lektur

Zmiany w kanonie lektur uważam za
Zdecydowanie korzystne
11%
 11%  [ 2 ]
Raczej korzystne
0%
 0%  [ 0 ]
Raczej niekorzystne
16%
 16%  [ 3 ]
Zdecydowanie niekorzystne
44%
 44%  [ 8 ]
Nie mam zdania
27%
 27%  [ 5 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 18

Autor Wiadomość
Akacja12 Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Dołączyła: 25 Wrz 2003
Posty: 2010
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 23:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

AŚKA, masz całkowitą rację! (;

_________________
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AŚKA Płeć:Kobieta
Junior
Junior


Dołączyła: 05 Kwi 2007
Posty: 112
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 00:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Akacja12 napisał/a:
AŚKA, masz całkowitą rację! (;


miło mi biggrin

_________________
O! Cały TY... Na Twój widok totalnie mnie mdli... To właśnie Ty... Malutki iloraz... No ale masz spryt...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 11:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Oj młodzi patrioci, nie ma to jak odpowiednie nastawienie : )

Bardzo dobrze że wywala się zbędne lektury, zastępując je mniejszą ilością, łatwiej przyswajalnych. Możliwe że Biografia JP II nie jest najlepszym pomysłem (Chociaż Dobraczyńskiego i Kapuścińskiego lektury szczerze polecam, nie z ideologicznych powodów), jednak Ja wiem jedno - Czas ukrócić programy nauk z każdego przedmiotu, nie tylko Polskiego, więc myślę że idzie to w dobrą stronę.

Osobiście w kanonie lektur znajduję masę lektur czysto zbędnych, z czego trzech pierwszych panów wymienionych w pierwszym poście Słupka właśnie za takich uważam. Można ich przeczytać w zaciszu domowym, bo i kto broni, ale zaśmiecać tym spis lektur maturalnych? Zbędna rzecz.

Wiedzy dochodzi, nauki dochodzi z każdym rokiem - Bo i dziedzin jakie dzisiaj są "całkowitą normą w szkolnictwie" jeszcze kilkanaście lat temu nie było, przez co i nauki było stanowczo mniej - Nie można jedynie dokładać do programu nic od niego nie odejmując, powoli, coraz wcześniej w szkolnictwie wchodzą języki, informatyka, a i z matematyki za kilka lat całki będą w podstawówce - Duży, duży błąd.

Dlatego takie działania Giertycha szczerze popieram.


PS: W żadne pseudo-polityczne dyskusje nie będę się Słupku wdawał, wyrażam tylko swoje zdanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 11:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Shaunri napisał/a:
Można ich przeczytać w zaciszu domowym, bo i kto broni, ale zaśmiecać tym spis lektur maturalnych?

To wywalmy te lektury, ale nie dodawajmy 5 (na liście są 3 książki Dobraczyńskiego, nie wiem tylko czy wszystkie będzie się czytać, czy jedną do wyboru) nowych. Wtedy ci co będą chcieli poczytać autorów usuniętych będą mieli na to więcej czasu, a ci co są nieczytaci będą mogli się pouczyć matematyki albo historia lub po prostu pójść na piwo.
Shaunri napisał/a:
Nie można jedynie dokładać do programu nic od niego nie odejmując, powoli, coraz wcześniej w szkolnictwie wchodzą języki, informatyka, a i z matematyki za kilka lat całki będą w podstawówce - Duży, duży błąd.

Osobiście byłbym za nieco większą specjalizacją na poziomie liceum. Może wybór przez każdego ucznia iluśtam przedmiotów, żeby się sumowało do jakiejś liczby godzin? A może po prostu zlikwidować podstawę programową, którą każdy uczeń ma znać i zostawić tu pole do decydowania szkołom (jestem pseudo-politycznym niepoprawnym zwolennikiem prywatyzacji wszystkiego co na drzewo nie ucieka)?

A co do informatyki, to jest to olbrzymie marnotrastwo czasu. U mnie to wygląda tak, że w podstawówce, gimnazjum i liceum robię praktycznie 3 razy to samo.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 12:15    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

jak i na wielu przedmiotach, bo po co taka informatyka, jak prawie każdy potrafi, po co PO jak później się tego w wojsku można nauczyć, już nie mówiąc o tym, po co humanistom fizyka, czy ścisłowcu wos. Jest tego za dużo, i usunięciem książek tego nie zmienią, poz atym, kanon lektur przed nową maturą był obcinany, o to co mniej ważne, przez osoby które wiedzą co robiły, a nie:

Cytat:
Był tłumaczony chyba na więcej języków niż Gombrowicz



Zresztą, czytając jego wypowiedzi, mam wrażenie, że on nie wie co się w szkołach czyta..

Cytat:
Giertych po raz kolejny zapowiedział w sobotę, że w kanonie lektur muszą się znaleźć cztery książki Sienkiewicza: "W pustyni i w puszczy", "Potop", "Krzyżacy" i "Quo vadis". - Dlatego ten autor, bo zbudował nowoczesny polski patriotyzm. Jego książki stanowią tak istotny element kultury, że nawet posługiwanie się językiem polskim bez znajomości tych książek byłoby niezrozumiałe - tłumaczył Giertych.


W pustyni i w puszczy było, jak byłam w podstawówce obowiązkową lekturą, Quo vadis lub Krzyżacy w gimnazjum, w zależności od nauczyciela przerabiało się jedną z nich... A teraz obowiązkowy Potop, który był i jest w kanonie lektur, więc o co chodzi?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 13:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Słupek - Idea Liceum jest błędna, a większa specjalizacja już jest powoli wymuszana przez studia - Już na początku liceum jak mniemam trzeba wiedzieć gdzie się człowiek kieruje na studia - A to oznacza, że trzeba nadkładać pewne przedmioty nad inne. No i tu
właśnie jak klin wcinają się przedmioty typu PO, WF, plastyka, muzyka, śpiew i tak dalej.

Tak, Ja też jestem za prywatyzacją wszystkiego, począwszy od szkół, na szpitalach i przychodniach skończywszy.

Informatyka jest tak samo zbędna jak Język Angielski, Niemiecki czy Rosyjski - Wszystko to jest jednym wielkim marnotrawstwem czasu, podobnie jak dla wielu geografia, czy fizyka. Spowodowane jest to bardzo prostą rzeczą - To, co jeszcze 100 lat temu (Tak, słownie sto) było na poziomie aktualnego liceum, teraz znajduje się programowo w gimnazjum - I tak dalej, i tak dalej. Ciągnąć można w nieskończoność. Jeśli podstawy znamy już w gimnazjum - To Liceum jest rozszerzeniem, a to oznacza że uczenie się dla przyszłego lekarza "rozszerzenia" z geografii jest zbędne.

Pomijam wcześniejsze rozpoczynanie nauczania (O tak, idea że 3-letnie dziecko uczymy Angielskiego moim zdaniem woła o pomstę do nieba).


Co chcę przez to powiedzieć? Że wbrew pozorom działania Giertycha (Chociaż czasem nietrafione) prowadzą w dobrą stronę.


nasty - Kanon lektur (Nie kojarzę istotnie jaki jest, ale z tego co słyszałem) jest "podobno" (Zaznaczam i podkreślam : ) ) wciąż za duży, sami nauczyciele "podobno" mają spore problemy z nadążeniem za materiałem.

Wyjście jest jedno - Uciąć, uciąć i jeszcze raz uciąć.

Chciałem też zaznaczyć, że ucięcie lektur przez Giertycha skończyłoby się "patriotycznymi" protestami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 13:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

ale to nie jest cięcie, tylko zastępowanie, więc to tylko głupi pretekst głupiej osoby tłumaczący to co zrobił, ja wiem, że jest ciężko, coraz więcej świąt, coraz więcej wolnych itd, lektur cała masa, ale jak ktoś uczy od dawna, i mu zależy, to się postara żeby zrobić jak najwięcej, nam wychowawca powiedział, że jak nie będziemy się wyrabiać, to po prostu będziemy mieć w ramach dodatkowych godzin zajęcia, które pozwolą przerobić cały materiał, więc jak się chce, to się da, poza tym, ja bym wywaliła coś mniej ważnego, ewentualnie z takich lektur jak potop, zbrodnia i kara przerabiała tylko fragmenty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 14:49    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nie jestem pewien, ale jeśli dobrze mi się wydaje, to większą ilość zastąpiona mniejszą - i lżejszymi.

Jeśli chcesz, to i w podstawówce przerobisz materiał liceum - Tylko po co? Kształcenie w Polsce stoi na kolosalnie wysokim poziomie. Każdy Polak ma obowiązek wiedzieć w szkole podstawowej gdzie jest jakie państwo, jaka jest jego stolica, ma obowiązek znać angielski, pisać idealnie poprawnie, z historii Polski być perfecto, a z biologii znać cykl rozwojowy kwiatka polnego - I z każdej z tych dziedzin byle dzieciak jest w stanie mnie zagiąć.

Mimo to nie czuję się głupszy - bo i po co komu taka badziewna wiedza jak państwa+stolice, czy historia kwiatka polnego?

Od, co jest źle w szkolnictwie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 15:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Shaunri napisał/a:
No i tu
właśnie jak klin wcinają się przedmioty typu PO, WF, plastyka, muzyka, śpiew i tak dalej.

Plastyka, muzyka, śpiew? Przesadzasz. Jedna godzina WOK-u na 3 lata jest.
Shaunri napisał/a:
Co chcę przez to powiedzieć? Że wbrew pozorom działania Giertycha (Chociaż czasem nietrafione) prowadzą w dobrą stronę.

A kto jak nie Giertych wymyślił nowy przedmiot, wychowanie patriotyczne Smile
Cytat:
Nie jestem pewien, ale jeśli dobrze mi się wydaje, to większą ilość zastąpiona mniejszą - i lżejszymi.

Z tym, że miejsce tych książek powinno być na lekcjach religii.
Shaunri napisał/a:
pisać idealnie poprawnie

Pisać pod klucz, może być nawet sztywno i nieciekawie.
Shaunri napisał/a:
I z każdej z tych dziedzin byle dzieciak jest w stanie mnie zagiąć.

Byle dzieciak stosuje raczej metodę 3 x Z, co oczywiście jest dowodem na zawodność naszego systemu edukacji.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 17:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Plastyka, muzyka, śpiew? Przesadzasz. Jedna godzina WOK-u na 3 lata jest.

A, no, może : P

A kto jak nie Giertych wymyślił nowy przedmiot, wychowanie patriotyczne

Wam to by się akurat przydało : )

Byle dzieciak stosuje raczej metodę 3 x Z, co oczywiście jest dowodem na zawodność naszego systemu edukacji.

Nie będę się kłócił - twoje zdanie, ale wierz mi - Wiedza Polaków jest naprawdę bardzo duża.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 18:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Shaunri napisał/a:
Wam to by się akurat przydało : )

Sugerujesz, że nie jestem patriotą bo nie lubię Giertycha? Patriotyzm to nie przynależność do MW i czytywanie dzieł Dmowskiego albo Jędrzeja G.

[ Dodano: Sob 02 Cze, 2007 18:26 ]
Polecam zwłaszcza ostatni akapit. Facet ma chyba jakąs manię związaną z Sienkiewiczem, bo w każdej wypowiedzi twierdzi, że złe komuchy chcą usunąć go z listy lektur Smile

Cytat:
Przeczytałem "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza dopiero trzy miesiące temu, gdy dowiedziałem się, że to jest lektura obowiązkowa. Byłem przerażony, gdy zobaczyłem co tam jest napisane - powiedział Roman Giertych na spotkaniu z dziennikarzami.
Minister edukacji powiedział, że porównywanie Gombrowicza i Henryka Sienkiewicza to absurd, ponieważ Sienkiewicz stoi na dużo wyższym poziomie. Przyznał również, że "Trylogię" przeczytał kilkanaście razy.

Lider LPR powiedział również, że jedyną osobą, która w państwie jest przeciwko obecności Sienkiewicza w kanonie lektur jest Adam Michnik, ponieważ chce kreować antypatriotyczną i trockistowską wizję Polski. - Z tego samego powodu promuje Gombrowicza, ponieważ jest wrogi Polsce - powiedział Giertych.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1546868,11,1,1,item.html

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Sob 02 Cze, 2007 19:31    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nieeee... O patriotyźmie to tak ogólnie było : )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Nie 03 Cze, 2007 10:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Słupek napisał/a:
3 x Z,



4 x Z ;p

ja wiem czy mniejszą ilością? dodają prawie tyle samo, a się tylko zastanawiam co my teraz mamy jak coś robić, powiedzmy dojdzie lektura do starożytności, to mamy jeszcze oprócz naszej epoki czytać tamto? oni powinni się najpierw zastanowić i wprowadzać takie rzeczy, tak żeby nie komplikować tym, co za rok czy 2 mają maturę;/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Nie 03 Cze, 2007 12:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ach, muszą być ofiary zmian : )

Jedna książka w tę, czy we wte was zresztą nie zbawi : )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Akacja12 Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Dołączyła: 25 Wrz 2003
Posty: 2010
PostWysłany: Pon 04 Cze, 2007 23:00    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Shaunri napisał/a:

Jeśli chcesz, to i w podstawówce przerobisz materiał liceum - Tylko po co? Kształcenie w Polsce stoi na kolosalnie wysokim poziomie. Każdy Polak ma obowiązek wiedzieć w szkole podstawowej gdzie jest jakie państwo, jaka jest jego stolica, ma obowiązek znać angielski, pisać idealnie poprawnie, z historii Polski być perfecto, a z biologii znać cykl rozwojowy kwiatka polnego - I z każdej z tych dziedzin byle dzieciak jest w stanie mnie zagiąć.

Jak to po co ? Stąd się bierze wiedza o świecie! Nauka idzie w przód, nie możemy zostawać ze średniowieczną wizją świata. O to chodzi żeby ludzie byli mądrzy, oczytani i wiedzieli dużo na wiele dziedzin, bo ciemnym tłumem dobrze się rządzi, ale nic on nie osiągnie...

A to że nie uczyłeś się, to już inna sprawa ;P

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |