| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zmiany w kanonie lektur

Zmiany w kanonie lektur uważam za
Zdecydowanie korzystne
11%
 11%  [ 2 ]
Raczej korzystne
0%
 0%  [ 0 ]
Raczej niekorzystne
16%
 16%  [ 3 ]
Zdecydowanie niekorzystne
44%
 44%  [ 8 ]
Nie mam zdania
27%
 27%  [ 5 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 18

Autor Wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Czw 31 Maj, 2007 17:51   Zmiany w kanonie lektur Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,4190213.html

W skrócie:
Wypadają m. in. Kafka, Dostojewski, Gombrowicz, Witkacy, Conrad, Goethe.
Dochodzą Jan Dobraczyński (pisarz i działacz katolicki, przed wojną członek Stronnictwa Narodowego), Jan Paweł II, biografia Jana Pawła II, Kapuściński.

Giertych chyba obrał sobie za cel całkowite obrzydzenie uczniom lektur szkolnych i wyciął książki uznawane przez wielu za najlepsze i najciekawsze lektury. Zamiast tego dochodzi propaganda religijna (i Kapuściński dla niepoznaki).

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Czw 31 Maj, 2007 18:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Że Kapuściński, to jeszcze nie tak źle, papież, no jednak ma to jakieś wartości, a ten 3 to nawet nie wiem kto to. Ciekawe co jeszcze wymyślą;/ Tyle lat ludzie czytali Gombrowicza czy Kawkę, a kretyni będą wymyślać.. Daję zdecydowanie niekorzystne, bo uważam że zmiana wcale nie była potrzebna, i to tylko ich kolejne wymysły.

A ciekawe co, jeśli np. Goetha już przerobiłam? Może być na maturze, czy po prostu wg nich zmarnowany czas? No i co za rok, przerabiamy z nowym kanonem, czy już kończymy tak, i do matury przygotowujemy się wg starego? Wprawdzie Obronę Sokratesa czy Cesarza bym sobie przeczytała, ale lektur mamy tyle, że nie wyobrażam sobie przerobić tych co usunęli i dodatkowo tych, jak dla mnie to absurd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Czw 31 Maj, 2007 18:47    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

nasty_girl napisał/a:
papież, no jednak ma to jakieś wartości

Nie czytałem, ale słyszałem, że literacko dość słabe. O moim zdaniu co do jego poglądów nie będę pisał, bo to temat na dłuższą dyskusję. Powiem tylko tyle, że w moim odczuciu to zamach na świeckość szkolnictwa.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Czw 31 Maj, 2007 23:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

sama też nie czytałam, ale jednak jest dla wielu osób autorytetem, a to jednak jakieś wytłumaczenie, tyle że właśnie, ten katolicyzm wsadzony na siłę, zresztą o tym drugim same negatywne rzeczy słyszałam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Akacja12 Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Dołączyła: 25 Wrz 2003
Posty: 2010
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 09:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Lol 5 ? JAN PAWEŁ II ? Ta no, beznadziejnie że usuwają lektury, na mózg im poszło (chociaż z drugiej strony, ludzie będą te "zakazane" częściej teraz czytać), ale żeby wsadzić Jana Pawła II ? Przecież on nie umiał pisać! Tylko dlatego że był papieżem, no ja nie mogę... I to katolicyzowanie wszystkiego... normalnie mam ochotę się zbuntować... dobrze że za jakieś 4 lata wyjeżdzam z tego kraju ;/

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iśka Płeć:Kobieta
Aktywista
zmiana
Aktywista

Dołączyła: 21 Kwi 2003
Posty: 1093
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 12:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Boże poj****o go.
Mój ukochany Gombrowicz... Goethe... wszystko co mogłoby mieć lekką nutkę erotyzmu, każda awangarda została wywalona. Dobrze, że został mi tylko rok, a potem będę kichać na kanon lektur.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marcia10 Płeć:Kobieta
Aktywista
Hate me, my friend...
Aktywista


Dołączyła: 29 Sty 2005
Posty: 1787
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 12:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

To, ze giertych lub oitakie teksty, to nie znaczy ze musi nimi zameczac uczniow! Juz dosyc zlego nam wyrzadzil! I to jeszcze niektore o tematyce religijnej!Przeciez nie kazdy jest wierzacy!

_________________
Nie szukaj nieszczęścia w świecie zapełnionym szczęściem... Zawsze jesteś tu mile widziany..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6482031
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 16:01    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Marcia tu nie chodzi o samą wiarę, przecież przerabiamy biblię, rozmawiamy o ascezie, bo jest to ważny element, chodzi bardziej o to, że książki Dobraczyńskiego, tych ważnych motywów i wartości nie mają, poza tym, chyba każdy, nawet nie koniecznie czytający lektury wie kim byli Dostojewski, Gombrowicz czy Kawka. Ale jak to mój wychowawca powiedział, czytamy normalnie, i mamy nadzieję że w kilka tyg sytuacja wróci do normy Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AŚKA Płeć:Kobieta
Junior
Junior


Dołączyła: 05 Kwi 2007
Posty: 112
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 17:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Słupek napisał/a:
nasty_girl napisał/a:
papież, no jednak ma to jakieś wartości

Nie czytałem, ale słyszałem, że literacko dość słabe. O moim zdaniu co do jego poglądów nie będę pisał, bo to temat na dłuższą dyskusję. Powiem tylko tyle, że w moim odczuciu to zamach na świeckość szkolnictwa.


polecam 'Tryptyk rzymski' :]

jasne... to, co było dobre - wyrzucił... a ja tak bardzo chciałam omawiać Goethe'go...
zgadnijmy dlaczego to zrobił...? jeden pisarz narkoman, inny Niemiec, jeszcze inny Rosjanin... musiał chyba wcześniej dokładnie prześledzić ich życiorysy... niedługo wyrzuci nam Stachurę, bo przecież popełnił samobójstwo i ktoś, nie daj Boże, będzie brał z niego przykład! a i jeszcze 'Świętoszek' Moliera - kiedyś już przecież był zakazany...
osobiście proponuję wyrzucić 'Pana Kleksa' - przecież główny bohater jest facetem, który uczy samych chłopców i to tylko tych, których imię zaczyna się na 'A'... dodatkowo nagradza ich piegami... ciekawe za co?? Razz czy to nie podejrzane...??
oczywiście wycofajmy wszystkie podręczniki, które mówią, że człowiek pochodzi od małpy Razz

cóż za czasy - Lista Ksiąg Zakazanych...

a może 'szanowny' pan minister niedługo sam napisze jakąś książkę i będziemy ją omawiali...??

jeszcze trzeba dodać dodatkową lekcję religii, albo nawet 2!! obowiązkowe zajęcia w chórze kościelnym i Kółku Różańcowym... i oczywiście lekcja patriotyzmu to podstawa!! (yeah... gdyby tylko patriotyzmu można było nauczyć...)

w jakim ja kraju żyję??

_________________
O! Cały TY... Na Twój widok totalnie mnie mdli... To właśnie Ty... Malutki iloraz... No ale masz spryt...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 18:51    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

nasty_girl napisał/a:
Marcia tu nie chodzi o samą wiarę, przecież przerabiamy biblię

Biblię trzeba znać, żeby się połapać w literaturze i sztuce europejskiej, natomiast dzieła papieża takiej funkcji nie spełniają.
AŚKA napisał/a:
jeszcze trzeba dodać dodatkową lekcję religii, albo nawet 2!!

Nie musisz chodzić Smile
AŚKA napisał/a:
i oczywiście lekcja patriotyzmu to podstawa!

Z tego się chyba minister wycofał.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nasty_girl Płeć:Kobieta
Aktywista
lalala :d
Aktywista


Dołączyła: 18 Mar 2005
Posty: 5646
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 19:08    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

on to by się z życia publicznego wycofał..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AŚKA Płeć:Kobieta
Junior
Junior


Dołączyła: 05 Kwi 2007
Posty: 112
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 20:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

nasty_girl napisał/a:
on to by się z życia publicznego wycofał..


BRAWA DLA TEJ PANI!! Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
O! Cały TY... Na Twój widok totalnie mnie mdli... To właśnie Ty... Malutki iloraz... No ale masz spryt...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marcia10 Płeć:Kobieta
Aktywista
Hate me, my friend...
Aktywista


Dołączyła: 29 Sty 2005
Posty: 1787
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 20:11    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

przydaloby sie, zeby taki ...nie wiem czy mozna powiedziec KTOS wycofal sie z zycia publicznego...

_________________
Nie szukaj nieszczęścia w świecie zapełnionym szczęściem... Zawsze jesteś tu mile widziany..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6482031
Tremere Płeć:Kobieta
Aktywista
velvet velour
Aktywista


Dołączyła: 11 Lip 2005
Posty: 1551
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 22:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

nie jestem katoliczka i gdybym miala czytac ksiazki Jana Pawla 2 o wartosciach katolickich, ktore chcac nie chcac sa tam wpisane to wolalabym zrezygnowac ze szkoly.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Pią 01 Cze, 2007 23:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na dzisiejszej konferencji Giertych powiedział, że Jan Dobraczyński należy do kanonu literatury światowej. - Był tłumaczony chyba na więcej języków niż Gombrowicz - dodał minister.

Szef resortu edukacji dodał, że w jego opinii wśród lektur obowiązkowych powinny znaleźć się również biografie Jana Pawła II i książki jego autorstwa. Minister wyjaśnił, że brak wiedzy na temat polskiego papieża wśród młodych ludzi byłby - w kontekście naszej historii - przekłamaniem.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 4 Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |